דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > בעלי חיים > מיתרניים > מקריני סנפיר > קרפיונאים > קרפיוניים > כסיף

כסיף

Silver Carp

ממלכה: בעלי חיים | מערכה: מיתרניים | מחלקה: מקריני סנפיר | סדרה: קרפיונאים | משפחה: קרפיוניים | מין: כסיף

כסיף
מאפיינים
מוצא:אסיה
שם מדעי:Hypophthalmichthys molitrix
שם נפוץ:כסיף, כסיף שפל עין
אורך מירבי:1 מטרים
משקל מירבי:20 קילוגרמים
שימור מצב שימור עולמי - קרוב לאיום (באדיבות IUCN)
חסר
מידע
ללא
חשש
קרוב
לאיום
פגיע
סכנת
הכחדה
סכנה
חמורה
נכחד
בטבע
נכחד
תיאור מידע

דג כסיף (נקרא גם "כסיף שפל עין") הוא דג מאכל נפוץ השייך למשפחת הקרפיוניים. מוצאו של דג זה הוא ביבשת אסיה. כיום הפך נפוץ ברוב חלקי העולם. דגי הכסיף הם דגי מים מתוקים.

מימדיו של דג זה הם גדולים. דג כסיף מגיע לאורך מירבי של 100 ס"מ. משקלם המירבי הוא 20 ק"ג. גופו בעל קשקשים קטנים המכסים את כל גופו. בניגוד לרבים מבני משפחתו הקרפיוניים, לדג הכסיף אין בינים. דג הכסיף הוא דג אתלט. רבים מכירים אותו משום יכולת הזינוק שלו מהמים. כאשר הוא חש בסכנה, דג הכסיף מזנק לגובה של כ-200 ס"מ מעל לגובה פני המים.

דג כסיף מוכר בארצנו כדג מאכל כבר שנים רבות. בשנות ה-60 יובאו דגים אלו אל ארצנו על מנת להעשיר את ענף המדגה בארץ. בשנים שלאחר מכן הפך דג כסיף לדג מרכזי בענף גידול דגים מסחרי ובבריכות דגים.

בדומה לדגים אחרים, גם דג כסיף מצא את דרכו אל מחוץ לבריכות הדגים. כיום, דג זה נפוץ בכנרת ובנהר הירדן. בעשורים האחרונים קיימת מגמה של הוספת דגי כסיף אל הכנרת בצורה מבוקרת. בעבר הוסיפו דגי כסיף על מנת להעשיר את הדגה בכנרת. כיום, דג כסיף משמש גם לצורך שיפור איכות המים. זאת משום תזונתו- דג זה ניזון מאצות. ריבוי אצות במי הכנרת פוגע באיכותם. בעזרת דג זה ניתן לווסת את ריכוז האצות בצורה ביולוגית.

דג כסיף הוא מין פולש במדינות מסויימות. תנאי גידולו פשוטים. דגים אלו מתרבים בקצב גבוה בהשוואה לדגים אחרים.  דגים אלו מתרבים כ-3 פעמים בשנה. בכל הטלה מטילה הנקבה אלפי ביצים. לכן, כסיף מצליח להתרבות בקצב מסחרר ולסכן את אוכלוסית הדגים המקומית. לשם המחשה, מדינת אלינוי שבארה"ב רוויה בדג זה. דגים אלו, אשר יובאו למקום לשם מחקר בבריכות דגים, מצאו דרכם לנהר. כיום קיימת הערכה כי בכל קילומטר של נהר קיימים 5000 פרטים בוגרים של דג כסיף. כתוצאה מכך, מינים מקומיים כדוגמת דג חדקן נמצאים בסכנה.

תזונתו של דג כסיף מבוססת על מזון צמחוני. דגים אלו מסננים את מזונם מהמים. בין היתר, ניזונים דגים אלו מפלנקטון וזאופלנקטון. משום כך, לדגים אלו אין קיבה.


- קישור ישיר:
תמונות
תמונת כסיף:
  • כסיף
- תגיות: כסיף, קסיף, דג+כסיף, 1511179517, 1510584712, הכסיף, כסיף+דג, מה+אוכל+דג+כסיף