דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > אקווריום > ציוד לאקווריום > מנורת UV לאקווריום ולבריכת נוי

מנורת UV לאקווריום ולבריכת נוי

מנורת UV הינה פיתרון מוכח לאקווריומים ובריכות נוי. ביכולתה של מנורת ה-UV להקטין משמעותית את גורמי המחלות במים וכן מספר סוגי אצות. שימוש במנורת UV הוא ידידותי לסביבה ואינו פוגע בדגים ובצמחיה באקווריום או בבריכת נוי. להבדיל משימוש בכימיקלים מסוגים שונים, מנורת ה-UV יודעת לייצר אור הדומה לאור השמש.

ראשי פרקים במאמר זה:
- קרינת UV
- מכשירי UV לאקווריום ובריכות נוי
- דגשים לשימוש במנורת UV

Thumbnail image for images/מנורת-UV.jpg

קרינת UV

קרינת UV הינה קרינה אלקטרומגנטית באורך גל הקצר מזה הנראה לעין. אורך הגל של קרינת ה-UV הוא בין 200 ל-380 ננומטר. קרינת ה-UV מתחלקת לשלוש קבוצות על פי אורכי הגל:

  1. UV-A: אורך גל בין 315-380 ננומטר.
  2. UV-B: אורך גל בין 315-280 ננומטר.
  3. UV-C: אורך גל בין 280-200 ננומטר.

מנורות UV אותם אנו קונים בחנויות הם מסוג UV-C. מחקרים גילו כי אורך גל זה, 280-200 ננומטר, הוא אורך הגל האופטימאלי לחיסול מיקרו-אורגניזם. אור זה משפיע על תאי המיקרו-אורגניזם ע"י שבירת הקשר הכימי בין האטומים.

מכשירי UV לאקווריום ובריכות נוי

מכשירי ה-UV הנמכרים היום נבדלים זה מזה בצורה ובהספק.

צורה

מנורת ה-UV האופטימאלית תהיה כזו ששטח הפנים אשר אותו היא חושפת לאור המיוחד שלה, יהיה גדול לעומת נפח המים העובר בה בכל זמן נתון. חשוב לציין שמבחינת הצורה אין הבדל משמעותי המצדיק תוספת מחיר ניכרת.

Thumbnail image for ~/he_IL/בריכות_נוי/Images/מנורת-UV.jpg

הספק

ניתן לרכוש מנורות UV בהספקים שונים. הספק המנורה נמדד ב-watt ואת ההספק הרצוי נתאים לגודל בריכת נוי או אקווריום.

סוגי נורות UV לאקווריום ולבריכות הדגים

ניתן לרכוש מנורת UV משני סוגים:

  1. מכשיר יעודי נפרד- ניתן להשיג מכשיר יעודי אשר מגיע עם שני חיבורי צינור. חיבור אחד לכניסת המים למערכת, חיבור שני להחזרת המים לבריכה. את מנורת ה-UV יש לחבר לפני החיבור לפילטר.
  2. כחלק מפילטר- כיום ניתן לקנות פילטרים המכילים כבר מנורת UV מובנית (Built-In). היתרונות בפילטר המכיל מנורת UV הם: חסכון בצנרת מיותרת וכך מניעת נזילות, חסכון במקום.

אחת הטעויות הנפוצות בשימוש במנורות UV שאנו מבחינים בהם הוא הספקי המים אותם מעבירים למנורה. מכשיר ה-UV הוא מעין גליל עם כניסה של מים בצד אחד ויציאה בצד האחר. במידה שנחבר לכניסה של המים משאבה חזקה מדי, יעילותה של מנורת UV בחיסול מיקרו-אורגניזם ירד (להבדיל ממה שאנו חושבים כהגיוני). לכן, נבחר משאבת מים בהספק בהתאם למצוין על מכשיר ה-UV.

כאשר נוסיף מנורת UV לאקווריום יש להימנע מהפעלת הנורה למשך זמן העולה על 4 שעות ביממה. משמע, יש לחבר את הנורה לקוצב זמן אשר יתזמן את הפעלתה וכיבויה. בבריכות נוי לעומת זאת, מנורת ה-UV נשארת פועלת במשך כל שעות היממה. הסיבה להבדל זה, בין אקווריום לבריכת נוי, נובע מהעובדה שמנורת UV מחסלת גם בקטריות חיוביות אשר יש באקווריום. מכיוון שהאקווריום הוא מערכת קטנה מבחינת נפח, לעומת בריכות נוי, אנו מצמצמים את שעות הפעילות של הנורה.

אחד השימושים הידועים במנורת UV הוא כנגד האצה הגורמת למים ירוקים. שימוש במנורת ה-UV מקטין אצה זו בצורה משמעותית!

דגשים לשימוש במנורת UV

ראשית, בטיחות. אין להביט על האור המיוצר על ידי נורה זו. לרוב, הנורות הללו מגיעות בתוך קופסאות כהות שאינן מתירות לאור לעבור דרכם. בכל אופן שבו עליכם יהיה לפתוח קופסאות אלו, הפתיחה תיעשה רק כאשר המכשיר מנותק מהחשמל.

מנורת UV, בדומה לשאר המנורות בחיינו, בעלי אורך חיים מוגבל. על רוב הנורות הנמכרות היום מוטבע על האריזה אורך חיי הנורה המוערך. זכרו לבדוק האם הנורה עדיין פועלת מפעם לפעם. לא פעם אנו עדים למצב שבו הנורה נשרפת, והמשתמש בה אינו מודע לזה (הרי הקופסא שחורה). על מנת לוודא שהמנורה אכן עובדת, ברוב מכשירי ה-UV יש פתח קטן ושקוף בקופסא אשר מאפשר למשתמשים להציץ ולראות שאכן יש אור בפנים. במידה שלא, עליכם להחליף נורה.

Tip
טיפ
יעילותה של מנורת ה-UV דועך עם הזמן. עם תום אורך חיי הנורה הרשמי (זה המוטבע על האריזה) ולמרות שעל פניו המנורה עדיין מאירה, מומלץ להחליף לנורה חדשה.

בזמן מתן תרופות, יש להפסיק את פעילות מנורת ה-UV.


יש לכם עדיין שאלות שנשארו לא פתורות? מחפשים עזרה מקצועית נוספת?
צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל נושא.

מאמרי הרחבה לנושא זה:
+ פילטרציה בבריכת הנוי
+ אצות באקווריום ובריכות נוי
+ מחזור החנקן באקווריום ובבריכת נוי
- תגיות: uv, מנורות, מנורת, מנורותuv, content, מנורת+יו+וי, מנורת+uv+לאקווריום, מנורתuv, מנורת+uv+לאקווריום+מחיר, מנורת+uv