דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > בעלי חיים > מיתרניים > דגי סחוס > כרישאים > פטישניים > כריש פטיש > פטישן גדול

פטישן גדול

Great hammerhead

ממלכה: בעלי חיים | מערכה: מיתרניים | מחלקה: דגי סחוס | סדרה: כרישאים | משפחה: פטישניים | סוג: כריש פטיש | מין: פטישן גדול

פטישן גדול
מאפיינים
מוצא:אוקיינוסים, ימים
שם מדעי:Sphyrna mokarran
שם נפוץ:פטישן גדול, כריש פטיש גדול
אורך מירבי:6.5 מטרים
משקל מירבי:600 קילוגרמים
מזג:טורף
שימור מצב שימור עולמי - סכנת הכחדה (באדיבות IUCN)
חסר
מידע
ללא
חשש
קרוב
לאיום
פגיע
סכנת
הכחדה
סכנה
חמורה
נכחד
בטבע
נכחד
תיאור מידע
פטישן גדול הוא מין הכרישים הגדול ביותר במשפחת פטישניים. תפוצתו משתרעת באוקיינוסים וימים ברחבי העולם. בדומה לשאר בני משפחתו הפטישניים, פטישן גדול מצוי בעיקר בקרבת החופים. לרוב בחלקו העליון של גוף המים. 

אורכו המדהים של פטישן גדול הוא הגדול במשפחתו. אורכו מגיע לכדי 6.5 מטרים ומשקלו עשוי להגיע לכדי 600 ק"ג. צבעו של כריש פטישן גדול הוא אפור. צבע בטנו הוא לבן. אחד מסימני ההיכר שלו הוא סנפיר גב ארוך יותר בהשוואה לשאר בני משפחתו. 

דיג יתר הביא להתמעטות דרסטית של מספר פריטי פטישן גדול בטבע. על אף שאין בני האדם ניזונים לרוב מבשר גופו, סנפיריו מהווים מזון גורמה לחובבי הדבר. סנפירים אלו נחתכים באכזריות מגופו, בעודו בחיים. כיוון שאין לבשרו כל שימוש אחר, נזרקים כרישים אלו חזרה אל מי הים ושוקעים במצולות.  מחירם של סנפיריו של כריש זה (וכרישים נוספים אחרים) עולה הון תועפות והוא מדורג כאחד ממאכלי הים היקרים ביותר.

מפאת היותו של מין פטישן גדול בסכנת הכחדה, הוא מוגדר במדינות רבות כמין מוגן. זאת במטרה למנוע מהיכחדותו מהאוקיינוסים.

למרות שכריש פטישן גדול מצוי בים התיכון בדרך קבע, הוא אינו מצוי בישראל לרוב. קיימים דיווחים מעטים בלבד העוסקות בתצפיות אחר מין זה בחופי ישראל. במפרץ אילת הוא איננו נמצא כלל. 

- קישור ישיר:
תמונות
תמונת פטישן גדול:
- תגיות: פטישן