דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > בעלי חיים > מיתרניים > דגי סחוס > עמלצאים > כרישועליים > עמלץ סלמון

עמלץ סלמון

Salmon shark

ממלכה: בעלי חיים | מערכה: מיתרניים | מחלקה: דגי סחוס | סדרה: עמלצאים | משפחה: כרישועליים | מין: עמלץ סלמון

עמלץ סלמון
מאפיינים
מוצא:אוקיינוס הארקטי
שם מדעי:Lamna ditropis
שם נפוץ:כריש סלמון, עמלץ סלמון, כריש אלתית, עמלץ אילתית, Alaskan Killer Shark
אורך מירבי:3 מטרים
משקל מירבי:500 קילוגרמים
שימור מצב שימור עולמי - ללא חשש (באדיבות IUCN)
חסר
מידע
ללא
חשש
קרוב
לאיום
פגיע
סכנת
הכחדה
סכנה
חמורה
נכחד
בטבע
נכחד
תיאור מידע
עמלץ סלמון (נקרא גם עמלץ אלתית או כריש סלמון) הוא טורף אמתני השולט בים הארקטי. עמלץ סלמון נמצא בראש רשימת הטורפים בים קפוא זה. הוא שולט באזור זה כבר דורות רבים לצד טורף אמתני אחר - לוויתן קטלן.

ממדיו של כריש סלמון אינם נחשבים כגדולים במיוחד. אורכו המקסימלי מגיע לכדי 3 מטרים ומשקלו המקסימלי מתקרב לכחצי טון. צבע גופו העליון צבוע בצבע כהה. בטנו לבנה בעלת כתמים שחורים רבים. גופו נפוח בהשוואה למיני כרישים אחרים. חותמו של כריש סלמון הוא קצר ומחודד.

גופו של כריש סלמון מותאם למחיה סביבתו הקרה - הים התת-ארקטי. בשונה מרובן המחולט של הדגים, כריש סלמון הוא דג בעל דם חם, הומיאותרמי. תכונה זו נחוצה כאשר טמפרטורת המים היא כל נמוכה. טמפרטורה נמוכה זו משפיעה על דגים בעשותם רדומים. ישנוניות גורמת להם להגיב לאט יותר לאירועים המתרחשים בסביבתם. כריש סלמון מנצל את היותו דג בעל דם חם ולוכד דגים רבים בזכות כך. גם צבעי גופו מותאמים היטב לסביבתו הטבעית ומשמשים לו לצורכי הסוואה. כאמור, צבע גופו העליון הוא ככה. כמעט ובלתי ניתן להבחין בכריש הסלמון כאשר הוא שוחה מתחתיך. עמלץ סלמון מודע היטב ליכולתו זו ומנצלה לצורך התגנבות אל מתחת לטרף ושחיה אנכית מהירה לצורך לכידתו. 

בדומה למיני כרישים אחרים, עמלץ סלמון הוא כריש מתבודד. החל מרגע בקיעתו ועד מותו עמלץ סלמון אינו נעזר כמעט בכלל בבני מינו לצורכי הישרדות. כל מעשיו של עמלץ סלמון מבוססים על רפלקסים הטבועים בחומר התורשתי שלו, זה דורות רבים.אחד האלמנטים המובהקים ביותר הממחישים את האינסטינקטים הללו הוא נדידתם של עמלצי סלמון בעקבות נדידת דגי הסלמון לצורכי ההתרבות.

דגי סלמון (בעברית: אלתית) נודדים, בכל שנה בחודשי האביב, לעבר הנהרות בהם הם בקעו. מהווים ערך תזונתי רב לבעלי החיים אשר חיים באזור הארקטי הקפוא. דגי סלמון אלו מניעים מארג מזון שלם התלוי בהם. דגי הסלמון הוא דג להקה מובהק. הוא חיי את מרבית חייו בים. עם התבגרותו המינית הוא מתחיל במסעו האחרון לעבר נהרות מים מים מתוקים בו הוא בקע. מסע זה לצורכי רבייה נעשה בתאריכים ידועים מראש. מדי שנה מגיעים מיליוני דגי סלמון לאזורי ההטלה. התקבצותם זו מהווה מוקד משיכה עצום לעמלץ סלמון.

עמלץ סלמון, אשר אחד מקורות התזונה העיקריים שלו הוא דג הסלמון, התאים עצמו אל מועדי הנדידה של דגי סלמון. באופן מדהים, כעת מועדי הנדידה של דגי סלמון ועמלץ סלמון חופפים. כריש זה מתחיל את הנדידה בעקבות דגי סלמון בחודש מאי. האחד לצורכי רבייה, האחר לצורכי ציד (בהתאמה).


- קישור ישיר:
תמונות
תמונות עמלץ סלמון:
תמונות
עשוי לעניין אותך:
- תגיות: עמלץ, סלמון, 1511263376, סלומון, עמלץ.האלתית, הסלמון