דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > בעלי חיים > מיתרניים > דגי סחוס > עמלצאים > כרישועליים > עמלץ כחול

עמלץ כחול

Shortfin Mako

ממלכה: בעלי חיים | מערכה: מיתרניים | מחלקה: דגי סחוס | סדרה: עמלצאים | משפחה: כרישועליים | מין: עמלץ כחול

עמלץ כחול
מאפיינים
שם מדעי:Isurus oxyrinchus
שם נפוץ:עמלץ כחול, כריש מאקו
אורך מירבי:3 מטרים
משקל מירבי:350 קילוגרמים
מזג:טורף
שימור מצב שימור עולמי - פגיע (באדיבות IUCN)
חסר
מידע
ללא
חשש
קרוב
לאיום
פגיע
סכנת
הכחדה
סכנה
חמורה
נכחד
בטבע
נכחד
תיאור מידע
כריש עמלץ כחול שייך למשפחת כרישועליים. כריש זה מצוי באוקיינוסים וימים באזור קו המשווה. כריש זה הוא כריש טורף המצוי בגוף המים. אורכו מגיע לכדי 3 מטרים. משקלו עשוי לעבור 300 ק"ג. במהלך דורות רבים עבר עמלץ כחול שינויים אבולוציוניים רבים במטרה לטייב את יכולות הצייד שלו. ואכן גופו מותאם היטב לטרף בעלי חיים ימיים.

צורת גופו של עמלץ כחול היא הידרו-דינמית. משמע, עמלצים כחולים נעים בסביבה הימית במינימום של השקעת אנרגיה. דגי עמלץ כחול הם שחיינים מצטיינים. הם נודדים למרחקים עצומים. יכולתם לחסוך באנרגיה, בזכות צורת גופם, משפרת את יכולת ההישרדות של מין זה.

אלמנט מעניין נוסף בגופו של דג עמלץ כחול הוא צבעיו אשר משתלבים בהרמוניה מושלמת עם צבעי הטבע. צבע גופו העליון של עמלץ זה הוא כחול. צבע בטנו היא לבנה. צבעים אלו מסייעים לכריש זה לצורכי הסוואה. כאשר מתבוננים בכריש זה ממעל, אין מבחינים בו כיוון שצבע גבו הכחול משתלב היטב עם צבע הים שהוא גם כן כחול. כאשר מביטים בו מלמטה קשה להבחין בו כיוון שבטנו הלבנה משתלבת היטב עם צבע השמים הבהירים. בזכות יכולת הסוואה נהדרת זו, יכול כריש עמלץ כחול להתקרב לטרפו, מלמעלה או מלמטה, מבלי שהטרף יבחין בו כלל. 

מימדי גופו העצומים תומכים במלתעותיו הגדולות ובכך מאפשרים לו לצוד מגוון רחב של בעלי חיים ימיים גדולים. פיו מכיל מספר גובה של שיניים חדות כתער. באופן יחסי לשאר הכירישים, שיניים אלו ארוכות. יעודן של שיניים אלו הוא להינעץ בטרף ולמנוע את בריחתו. בדומה למיני כרישים אחרים, הלסת של עמלץ כחול בשעת האחיזה בטרף נשלפת החוצה במעט. יכולת זו מאפשרת לפיו של עמלץ הכחול לפתח לגודל גדול יותר. 

כריש עמלץ כחול ניזון מרוב סוגי בעלי החיים אותם הוא פוגש בקרבתו. החל מדגים קטנים, נמשך בצבי ים וכלה בכרישים הקטנים ממנו. גודלו העצום אינו מאפשר לתאבונו הרב להיות בררן. אחד המזונות האהובים ביותר על דג עמלץ כחול הוא דגי טונה.

כריש עמלץ כחול נצפה מעת לעת בחופי ארץ ישראל. הן במפרץ אילת (ים סוף) והן בחופי ים התיכון. אם זאת, לא תועדו מקרי תקיפה של רוחצים בחופי ישראל.

- קישור ישיר:
תמונות
עשוי לעניין אותך:
- תגיות: כריש, עמלץ, כחול, טונה, אמלץ, 1510584712, כריש,אמלץ, עמלץ+כחול, כריש+עמלץ+לאקווריום, כריש+עמלץ+כחול