דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > בעלי חיים > מיתרניים > מקריני סנפיר > קרפיונאים > קרפיוניים > עגלסת סדומית

עגלסת סדומית

Garra ghorensis

ממלכה: בעלי חיים | מערכה: מיתרניים | מחלקה: מקריני סנפיר | סדרה: קרפיונאים | משפחה: קרפיוניים | מין: עגלסת סדומית

עגלסת סדומית
מאפיינים
מוצא:ישראל, ירדן
שם מדעי:Garra ghorensis
שם נפוץ:עגלסת סדומית, עגלסת סדום, עגולסת סדומית
אורך מירבי:12 ס"מ
שימור מצב שימור עולמי - סכנת הכחדה (באדיבות IUCN)
חסר
מידע
ללא
חשש
קרוב
לאיום
פגיע
סכנת
הכחדה
סכנה
חמורה
נכחד
בטבע
נכחד
תיאור מידע

עגלסת סדומית הוא מין במשפחת קרפיוניים. עגלסת סדומית היא בת-משפחתה של עגלסת-הנחלים. עגלסת סדומית נכללת בתפוצת דגי ארץ ישראל.

עגלסת סדומית הוא דג מוארך. אורך פרט בוגר מגיע לכ-9 ס"מ. לרוב הנקבות גדולות במעט מן הזכרים. את גופם מכסה שכבת קשקשים גדולים. פיהם הוא פה תחתון המאפשר להם להיצמד למשטחים ולהפיק מהם את מזונם.

עגלסת סדומית מצוייה בעיקר במעיינות בעלי מים רדודים ונחלים רדודים. לרוב בקרבת מצע מסולע. עגלסת סדומית הוא דג אנדמי (ייחודי) לאזור ים המלח. בעיקר מעיינות בקרבת דרום האגם. מין זה, אשר היה מבודד במשך שנים ארוכות משאר בני משפחתו, פיתח שונות גנטית אשר הביאה להכרתו כמין נפרד.

לרוע המזל, דג עגלסת סדומית נכחד משטח ישראל. הוא איננו קיים עוד בטבע. נכון לשנת 2011, זהו המין האחרון שנכחד בארץ ישראל מבין דגי ארץ ישראל. כיום קיימים מספר אוכלוסיות דגי עגלסת סדומית במעיינות בשטח ירדן. אך גם שם מספר הפריטים החיים הוא במגמת ירידה חדה. כרגע, מצב השימור העולמי של מין זה מוגדר ברמה החמורה ביותר שקיימת לפני "נכחד".

תזונתו של דג עגלסת סדומית מבוססת על מזון צמחי בעיקר. אך למרות זאת, מדובר בדג לא בררן במיוחד אשר ישמח לאכול את רוב סוגי המזונות.


- קישור ישיר:
תמונות
תמונת עגלסת סדומית:
- תגיות: 9ס\דכ, עגלסת, העגלסת-תמונות