דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > בעלי חיים > מיתרניים > מקריני סנפיר > דקראים > בתרניים > נתחן סגול

נתחן סגול

Purple Tang

ממלכה: בעלי חיים | מערכה: מיתרניים | מחלקה: מקריני סנפיר | סדרה: דקראים | משפחה: בתרניים | מין: נתחן סגול

נתחן סגול
מאפיינים
מוצא:אוקיינוס ההודי, אוקיינוס השקט, ים סוף
שם מדעי:Zebrasoma xanthurum
שם נפוץ:נתחן סגול
נפח מים:400 ליטרים
אורך מירבי:25 ס"מ
תזונה:אצות
מזג:מעט טריטוריאלי
שימור מצב שימור עולמי - ללא חשש (באדיבות IUCN)
חסר
מידע
ללא
חשש
קרוב
לאיום
פגיע
סכנת
הכחדה
סכנה
חמורה
נכחד
בטבע
נכחד
תיאור מידע
נתחן סגול הוא דג שונית קטן השייך למשפחת הבתרניים. תפוצתו שייכת לאוקיינוס ההודי, לאוקיינוס השקט וים סוף. נתחן סגול הוא דג שונית נפוץ בים סוף. ניתן לצפות בו לעיתים תכופות במפרץ אילת. 

נתחן סגול הוא דג בעל ממדים קטנים. אורכו הממוצע של פריט בוגר בטבע מגיע לכדי 25 ס"מ. צבע גופו הוא סגול. זנבו האחורי צבוע בצבע צהוב בוהק. נתחן סגול מצוי לרוב בשונית האלמוגים הרדודה. הוא ימצא בשוניות אשר עומקם אינו עולה על 20 מטרים. הוא לרוב טריטוריאלי כלפי נחלתו ומגרש פלישת דגים אחרים לנחלתו.

מפאת הופעתו המרשימה של דג נתחן סגול, הוא הופך לדג אקווריום נפוץ בעולם כולו. בישראל הוא מופיע באופן תדיר. אם כי יש לזכור כי מדובר בדג ייחודי אשר מחירו יקר (מחירו מגיע למאות שקלים). גודלו הצנוע ותנאי גידולו הנוחים יחסית מאפשרים למגדלי דגים רבים בישראל לגדלו בשבי. גודלו הממוצע של פריט בוגר החי בשבי קטן במעט מגודלו של כזה החי בטבע. גודלם המרבי בשבי הוא כ-20 ס"מ בלבד. 

תזונת נתחן סגול מבוססת על תזונה צמחית. הוא ניזון ממאכל אצות. את האצות הוא מגרד מחלקים שונים בשונית האלמוגים אודות לצורת פיו המותאמת למשימה זו. ברשותו שיניים העמידות בנגיסת עצמים מוצקים. מערכת העיכול של נתחן סגול מותאמת גם היא למשימת עיכול המזון. אורך המעי של נתחן סגול ארוך כפי 2 מאורך גופו. במעיו מצויים חיידקים ייחודיים המסייעים לו בעיכול המזונו.

רביית נתחן סגול נעשית על ידי הטלת ביצים. עם הטלתם יצופו הביצים במים ויתפזרו לאורך קו החוף. לאחר בקיעת הביצים יופיעו דגיגי נתחן סגול רבים אשר יפנו מיד לאזורים הצפופים בין האלמוגים. אז, תספק להם שונית האלמוגים מחסה מפני טורפים. בתקופת חייהם הראשונה של הצעירים הם אוכלי כל.

- קישור ישיר:
תמונות
תמונות נתחן סגול:
  • נתחן סגול
  • נתחן סגול
  • נתחן סגול
- תגיות: נתחן, נתחנים, סגול