דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > IUCN

IUCN

IUCN (ראשי תבות: International Union for Conservation of Nature and Natural Resources) הוא ארגון בינלאומי (נוסד בשנות ה-50') אשר שם לו למטרה לסייע בשימור מיני בעלי חיים וצמחים ברחבי העולם.

IUCN הוא ארגון רחב ידים. כחלק מהיותו ארגון בינלאומי, מאגר המידע שברשותו, אשר נאסף במשך עשרות שנים, חולש על כמויות מידע עצומות תוך התחשבות התמונה הכלל עולמית. זאת להבדיל מארגונים מקומיים אשר פועלים לשימור מינים באופן מקומי. לרוב, תוך התעלמות ממצב המין בעולם. 

היתרון הרב שטומן כוחו של ארגון זה מתבטא באחידות המידע שברשותו. ללא ארגון זה, המידע לא היה אחיד. כל ארגון בנה לעצמו "סולם שימור" אשר סייע לו בהערכת הסיכון להכחדה. כמובן שתוך הסתכלות מקומית בלבד. היתרון שב-IUCN הוא האפשרות להעריך את מצב השימור של מין מסויים בהשוואה למינים אחרים בצורה אחידה. מטרה זו אינה ברת השגה לולא כל ארגון היה מסווג את הנתונים בצורה שונה. מעצם יתרון זה ניתן לבצע השוואות בחתכים רוחביים בין מינים מרוחקים גאוגרפית וכך לדעת לאיזה מקום יש להפנות את מרב מאמצי השימור. 

כיום, סולם השימור של ארגון IUCN  נחשב לסטנדרט בינלאומי. סולם זה בנוי מהערכים:
  • ללא חשש – לא קיים חשש להיכחדות המין. לרוב יהיו אלו בעלי חיים בעלי תפוצה עולמית רחבה.
  • קרוב לאיום – זוהי הרמה הנמוכה ביותר של הסכנה. לרוב יהיו אלו בעלי חיים אשר באזורים מצומצמים בעולם נתקלים בקשיי השרדות. ירידה מקומית במספרם מעלה חשש שבעתיד הדלדלותם רק תגבר.
  • פגיע – זוהי הקטגוריה המשמעותית הראשונה במצב שימור המין. קטגוריה זו מורכבת מסט של פרמטרים אותם אוספים החוקרים על מנת להעריך את מצב השימור של המין. חלק עיקרי מפרמטרים אלו מתייחס לגודל האוכלוסיה הקיימת בעולם כמו גם לתנודות בגודלה.
  • סכנת הכחדה – קטגוריה זו מתארת מצב שבו קיימים מאות בודדות של פריטים חיים בטבע.
  • סכנת הכחדה חמורה – קטגוריה זו מתארת מצב שבו קיימים עשרות פריטים החיים בטבע. רגע לפני הכחדה מהטבע.
  • נכחד בטבע – קטגוריה זו היא אחד השלבים הסופיים של סרגל השימור. מצב זה מתואר כאשר לא נצפו עוד פריטים משוטטים בטבע אך קיימים פריטים החיים בשבי.
  • נכחד – השלב הסופי בהחלט של סרגל השימור והגרוע מכולם. מתואר כאשר לא נצפו פריטים חיים בטבע או כאלה החיים בשבי.
רוב המידע המוצג באתר אודות שימור מינים מובא לקוראים באדיבות IUCNRedList.org.

מעוניינים לסייע בשימור מינים? תרמו ל-IUCN!

- תגיות: iucn, מה.גודל.הסופי.של.דג.דיסקוס