דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > דגי מים מתוקים בארץ ישראל

דגי מים מתוקים בארץ ישראל

דגי-מים-מתוקים-בארץ-ישראל
ארץ ישראל התברכה במספר רב של מקורות מים מתוקים בשטחה הדל. מלבד תנאי המחיה הנוחים לאדם, משאבים אלו מהווים קרקע פורייה לגידולם של מיני דגים רבים בשטח ארצנו.

אחד האלמנטים המשפעים ביותר על המגוון החי במים המתוקים בארצנו הוא מיקומה הגאוגרפי של ארץ ישראל. ארצנו יושבת באזור החיבור שבין שלושת היבשות: אירופה, אסיה ואפריקה. כתוצאה מכך, נהנים אנו ממגוון רחב של בעלי חיים הנפוצים ביבשות הללו. עבור חלקם, ארץ ישראל היא גבול תפוצתם הצפוני או הדרומי ביותר.

האקלים בארץ ישראל משתנה בין האזורים השונים. למרות גודל ארצנו הצנוע, האקלים משתנה בה משתנה בקיצוניות. מצד אחד, זה הצפוני, נמצא אזור הגליל העליון ורמת הגולן. אזור זה מתאפיין באקלים קריר למדי אשר משפיע על כלל בעלי החיים בו, לרבות דגים. מצד שני, זה הדרומי, נמצא אקלים חם ויבש. כיאה לאזור מדברי, הנגב אינו ניחן במקורות מים רבים. אולם, באזור זה קיימים נביעות מים אשר מקורן במעיינות תת-קרקעיים.

את דגי מים מתוקים בארץ ישראל נהוג לחלק לשתי קבוצות נפרדות. הקבוצה הראשונה, הבולטת יותר, מונה בקרבה דגים אשר מתקיימים כדרך טבע בארץ ישראל כבר מאות שנים. בקבוצה השניה נמצאים מיני דגים אשר הובאו לארץ ישראל בהשפעת באדם.

הטבע בארץ ישראל הושפע משינויים רבים שנעשו בו על ידי האדם. בית גידולם של דגי מים מתוקים נפגע קשות במהלך המאה ה-19'. בין השינויים הבולטים שנעשו בארץ ישראל במהלך שנים אלו ניתן להבחין ביבוש ביצת החולה, שאיבת מים לצורכי שתייה וחקלאות, זיהום נחלים וכדומה. מגוון הדגים החיים בארצנו הצטמצם לאור השינויים שנעשו. כך למעשה נכחדו מיני דגים, כדוגמת עגלסת סדומית אשר הייתה נפוצה במעיינות באזור דרום ים המלח.

ארץ ישראל היא ארץ אשר החקלאות תופסת נתח ניכר בה. כחלק מאמצי המדינה לפתח את החקלאות הימית, הוקמו לאחר קום המדינה בריכות דגים רבות אשר אכלסו מיני דגים רבים שיובאו לארצנו מאזורים שונים בעולם. דוגמה בולטת לכך היא דג קרפיון מצוי. תפוצתו המקורית היא באירופה וסין. הוא הובא לארץ לשם גידולו כדג מאכל. עד מהרה מצאו פריטים רבים את דרכם אל הנחלים וביססו בהם אוכלוסיות מתרבות. כיום קרפיון מצוי פזור ברוב אזורי הארץ. 

אחד ממיני הדגים שהסבו נזק רב ביותר לדגי ארץ ישראל הוא דג בשם גמבוזיה. דג זה הובא לארצנו במטרה להדביר את זחלי היתושים ממקורות מים מתוקים. דג גמבוזיה הוא דג טורף אשר ניזון כדרך טבע מזחלי היתושים המשוטטים במים בשלבים הראשונים לחיים. ברם, דג זה ניזון גם ממיני מבעלי חיים נוספים. בניהם דגיגים של דגים ממינים מקומיים (למשל: לבנונית הגליל). לכן, עם התועלת היחסית אותה סיפק דג גמבוזיה קיימים נזקים משמעותיים למיני דגים מקומיים אשר אוכלוסייתם הדלדלה ואף נכחדה.

מיני דגי מים מתוקים בארץ ישראל:

- תגיות: 1511179517, 1510584712, bass, מגדיר+דגים+בארץ, דג+ישראל, אמנון