דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > בעלי חיים > מיתרניים > מקריני סנפיר > קרפיונאים > קרפיוניים > לבנונית הגולן

לבנונית הגולן

Pseudophoxinus drusensis

ממלכה: בעלי חיים | מערכה: מיתרניים | מחלקה: מקריני סנפיר | סדרה: קרפיונאים | משפחה: קרפיוניים | מין: לבנונית הגולן

לבנונית הגולן
מאפיינים
מוצא:ארץ ישראל, רמת הגולן
שם מדעי:Pseudophoxinus drusensis
שם נפוץ:לבנונית הגולן
אורך מירבי:9 ס"מ
שימור מצב שימור עולמי - סכנת הכחדה (באדיבות IUCN)
חסר
מידע
ללא
חשש
קרוב
לאיום
פגיע
סכנת
הכחדה
סכנה
חמורה
נכחד
בטבע
נכחד
תיאור מידע

לבנונית הגולן הוא דג נחלים קטן ממשפחת קרפיוניים. תפוצתו העיקרית באזור סוריה וישראל. אורכו המרבי של לבנונית הגולן הוא 9 ס"מ בלבד. צבע גופם הוא אפור. גבם כהה יותר מבטנם.

לבנונית הגולן נמנה עם דגי ארץ ישראל. בארץ ישראל הוא מצוי באזור רמת הגולן בלבד.סביבת המחייה הטיפוסית של לבנונית הגולן היא נחלים רדודים בעלי זרימה איטית או ללא זרימה כלל. לבנונית הגולן מצליחה לשרוד במים רדודים מאוד. ברמת הגולן אנו עשויים להבחין בהם גם בבריכות קטנות.

מין זה נמצא כיום בסכנת הכחדה חמורה. השינויים הרבים שנעשו בעשרות שנים האחרונות בתוואי הנחלים ברמת הגולן פגעו בצורה חמורה בכמות הפריטים הקיימים בארץ. בשנות ה-50 חיו ברמת הגולן כמויות פריטים רבות של לבנונית הגולן. כיום רק מעטים נותרו וקיימת סכנה מוחשית לעתידם.

אוסף הפעולות אשר בוצעו על ידי האדם מביא להתמעטות הפריטים של אוכלוסיית לבנונית הגולן. הפעולות המשמעותיות המקשות את הישרדותם הם הקמת מאגרי מים, הקמת סכרים, הכנסת מינים פולשים (בעיקר דגי גמבוזיה), זיהום הנחלים ושינוי תוואי ההנחלים. כמו כן גם כמויות המשקעים המעטות באזורנו מקשות אף יותר את המצב.

לבנונית הגולן ניזון ממזון צמחי ומחסרי חוליות אותם הוא צד בקרקעית.


- קישור ישיר:
תמונות
תמונת לבנונית הגולן: