דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > בעלי חיים > מיתרניים > מקריני סנפיר > קרפיונאים > קרפיוניים > דג לבנון > לבנון ליסנר

לבנון ליסנר

Lissner bleak

ממלכה: בעלי חיים | מערכה: מיתרניים | מחלקה: מקריני סנפיר | סדרה: קרפיונאים | משפחה: קרפיוניים | סוג: דג לבנון | מין: לבנון ליסנר

לבנון ליסנר
מאפיינים
מוצא:ארץ ישראל
שם מדעי:Acanthobrama lissneri
שם נפוץ:לבנון ליסנר
אורך מירבי:10 ס"מ
שימור מצב שימור עולמי - קרוב לאיום (באדיבות IUCN)
חסר
מידע
ללא
חשש
קרוב
לאיום
פגיע
סכנת
הכחדה
סכנה
חמורה
נכחד
בטבע
נכחד
תיאור מידע

לבנון ליסנר הוא מין קטן מימדים בן למשפחת קרפיוניים. תפוצתו של דג לבנון ליסנר היא בתחומי ארץ ישראל בעיקר. אם כי קיים מספר פריטים מועט במדינות שכנות לנו, כדוגמת סוריה ולבנון.

לבנון ליסנר הוא דג נחלים קטן מימדים. אורכו המקסימלי אינו עולה על 10 ס"מ. גופו מוארך וצר. זוג עיניו בולטות בגודלן.

כאמור, לבנון ליסנר נמנה עם קבוצת דגי ארץ ישראל. אוכלוסיות דגים רבות קיימים בארצנו. דג זה מעדיף מקומות בעלי זרימת מים איטית או ללא זרימה בכלל. הוא נפוץ בארצנו בכל מערכת הירדן. פריטים רבים של לבנון ליסנר מצויים לחופי הכנרת.

בתחילת המאה ה-20 היה נפוץ לבנון ליסנר בארצנו בתפוצה רבה בהשוואה להיום. למרות מגמת ירידה הקיימת במספר הפריטים החיים בארץ, לא נשקפת סכנת הכחדה למין זה. ברם, קיימים מספר מקומות כדוגמת נחל הקישון אשר בהם דגי לבנון ליסנר נעלמו מן הנוף. קיימים מספר פרויקטים של ריבוי בשבי של דג לבנון ליסנר שנועדו על מנת להחזיר את הדג חזרה לנחלים אלו לצורך שיקום אוכלוסיית הדגים המקורית.

לבנון ליסנר ניזון מבעלי חיים זעירים אותם הוא צד בקרקעית. כמו כן, תזונתו מורכבת ממזון צמחי אותו הוא מוצא בשפע באזורים הרדודים.

עונת הרביה של לבנון ליסנר היא בחורף. הנקבות מטילות ביצים רבות בין האבנים.


- קישור ישיר:
תמונות
תמונת לבנון ליסנר: