דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > בעלי חיים > מיתרניים > מקריני סנפיר > קרפיונאים > קרפיוניים > דג לבנון > לבנון הירקון

לבנון הירקון

Acanthobrama telavivensis

ממלכה: בעלי חיים | מערכה: מיתרניים | מחלקה: מקריני סנפיר | סדרה: קרפיונאים | משפחה: קרפיוניים | סוג: דג לבנון | מין: לבנון הירקון

לבנון הירקון
מאפיינים
מוצא:ארץ ישראל, נחלי החוף
שם מדעי:Acanthobrama telavivensis
שם נפוץ:לבנון הירקון, לבנון תל אביב
אורך מירבי:12 ס"מ
שימור מצב שימור עולמי - פגיע (באדיבות IUCN)
חסר
מידע
ללא
חשש
קרוב
לאיום
פגיע
סכנת
הכחדה
סכנה
חמורה
נכחד
בטבע
נכחד
תיאור מידע

לבנון הירקון הוא מין דגים במשפחת קרפיוניים. לבנון הירקון היה אחד מדגי ארץ ישראל הבולטים בעבר. דג זה לא שרד את החיים בטבע הארץ ישראלי וכעת מין זה אינו קיים עוד בטבע.

לבנון הירקון הוא מין אנדמי (ייחודי) לארץ ישראל. תפוצתו העיקרית היא בנחלי החוף. בעבר דג זה היה נפוץ. זיהום הנחלים החמור, הבאת מינים פולשים לנחלי הארץ והפחתה בכמות המשקעים העונתיים הם רק חלק מהסיבות להידלדלות המין. כיום, קיומו מוטל תחת עננה כבדה של חוסר וודאות.

לאור חוסר היכולת של דגי לבנון הירקון לשרוד באופן עצמאי, החלו מספר רשויות (וביניהם אוניברסיטת תל אביב, רשות נחל הירקון ורשות הטבע והגנים) בריבוי מלאכותי בשבי של מין זה. לאחר מספר שנים הסתמן פרוייקט ריבוי לבנון הירקון בשבי כהצלחה ואף נשא פרי. שחרורם של פריטי לבנון הירקון שנולדו בשבי לא איחר לבוא. בסה"כ שוחררו כמה אלפי פריטי לבנון הירקון בנחלי החוף במטרה לסייע למין זה במאבק ההישרדות.

תזונתו של לבנון הירקון מבוססת בעיקרה על תזונה צמחית. בנוסף לכך ניזון לבנון הירקון מבעלי חיים קטנים אותם הוא צד.


- קישור ישיר:
תמונות
תמונת לבנון הירקון: