דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > בעלי חיים > מיתרניים > דגי סחוס > כרישאים > כריש ענקיים > כריש ענק

כריש ענק

Basking Shark

ממלכה: בעלי חיים | מערכה: מיתרניים | מחלקה: דגי סחוס | סדרה: כרישאים | משפחה: כריש ענקיים | מין: כריש ענק

כריש ענק
מאפיינים
מוצא:אוקיינוסים
שם מדעי:Cetorhinus maximus
שם נפוץ:כריש ענק
אורך מירבי:13 מטרים
משקל מירבי:20 טונות
מזג:שקט
תזונה:פלנקטון
שימור מצב שימור עולמי - סכנת הכחדה (באדיבות IUCN)
חסר
מידע
ללא
חשש
קרוב
לאיום
פגיע
סכנת
הכחדה
סכנה
חמורה
נכחד
בטבע
נכחד
תיאור מידע
כריש ענק הוא בעל חיים עצום מימדים השייך למשפחת הכרישים ענקיים. תפוצתו של כריש הענק היא כלל עולמית. כריש זה מצוי ברוב האוקיינוסים ברחבי העולם. הוא מוכר לאדם כבר מאות שנים - כבר בשנת 1765 הוא הוגדר מדעית על ידי החוקר Gunnerus אשר זיהה מין זה. שמו המדעי הוא: Cetorhinus maximus. פרוש שמו מורכב מהמילים הבאות: Ceto נגזר מהמילה היוונית - "ketos" שמשמעותה מפלצת ימית \ לוויתן, rhinus משמעותו "אף גדול" ו-maximus ענק.

מימדיו של כריש ענק הם עצומים. כריש זה הוא הדג השני באורכו בעולם. אורכו המקסימלי מגיע לכדי 13 מטרים. משקלו המירבי מגיע לכדי 20 טונות. עם התבגרותם משתנה צבע גופם והופך להיות אפור כהה. צורת גופם של כרישים אלו היינה ייחודית. בקצה ראשו של כריש ענק מופיע חוטם אורך ובולט. 

נוסף על כך, פיו של כריש ענק הוא יוצא דופן בצורתו ובגודלו. כרישים אלו, חרף מידותיהם העצומות, ניזונים מבעלי חיים קטנטנים. תזונתם העיקרית מבוססת על פלנקטון וזיאופלנקטון. בתום שנים רבות של אבולוציה, גדל גודל פיו לגודל עצום. כאשר כריש ענק פוער פיו הוא מצליח להכניס אל פיו כמויות עצומות של מי ים.הערכות החוקרים היא שכריש ענק בוגר יכול לשאוב בעזרת פיו כמות מים המגיע עד לכדי 2000 ליטרים בשעה. בצורה זו הוא מגדיל את סיכוייו לתפוס מזון רב יותר. לשם כך, גם זימיו הפכו לגדולים יותר. הזימים של כריש ענק מסוגלים לסנן ביעילות את כמות המים הגדולה שנכנסת דרך פיו. מטרת הזימים, בין היתר, היא למצות את חומרי ההזנה מהמים.

מעט מאוד ידוע אודות אופן התרבותם של כרישים אלו. הצאצאים בוקעים מביצים וברחמה של האם. שם הם מתפתחים עד אשר הם יהיו מוכנים לצאת לעולם. מתצפיות שנעשו מתברר כי גודלם ההתחלתי של הצאצאים הוא כ-2 מטרים. צבעם של כרישים אלו בצעירותם הוא כחול.

- קישור ישיר:
תמונות
תמונת כריש ענק:
- תגיות: כריש, כרישענק, כרישים, ענק