דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > בעלי חיים > מיתרניים > דגי סחוס > זנבתנאים > כרישים לווייתניים > כריש לוויתן

כריש לוויתן

Whale Shark

ממלכה: בעלי חיים | מערכה: מיתרניים | מחלקה: דגי סחוס | סדרה: זנבתנאים | משפחה: כרישים לווייתניים | מין: כריש לוויתן

כריש לוויתן
מאפיינים
מוצא:אוקיינוסים
שם מדעי:Rhincodon typus
שם נפוץ:כריש לוויתן, כריש לוויתני
אורך מירבי:12 מטרים
משקל מירבי:20 טונות
מזג:שקט
שימור מצב שימור עולמי - פגיע (באדיבות IUCN)
חסר
מידע
ללא
חשש
קרוב
לאיום
פגיע
סכנת
הכחדה
סכנה
חמורה
נכחד
בטבע
נכחד
תיאור מידע

כריש לוויתן (נקרא גם כריש לוויתני) מוכר לאדם כבר משנת 1828. מאז ומתמיד נחשב ליצור מיוחד. כריש לוויתן  הוא אחד היצורים הגדולים ביותר בעולם. אורכו העצום מגיע לאורך של 12 מטרים. משקלו אף חוצה את משקל ה-20 טונות.

מראהו של כריש לוויתן מזכיר במידה רבה את צורתם של דגי כריש רבים. אם נדייק נבחין בתכונותיו היוצאות מן הכלל של יצור מיוחד זה. הבולטת ביותר שבהן היא העובדה כי כריש לוויתני, חרף מימדיו העצומים, אינו דג טורף. כריש לוויתן מוגדר כדג מסנן. הוא מסנן את מזונו מהמים.

רוב דגי כריש הינם דגים טורפים ולכן פיתחו שיניים גדולות וחדות כתער. כריש לוויתן להבדיל, בעל שיניים קטנות וכמעט בלתי מורגשות. שיניו התנוונו במהלך השנים. אורכן כמילימטרים בודדים. כריש לוויתני אינו עושה שימוש בשיניו לרוב. להבדיל מכך, פה כריש לוויתן הוא גדול בצורה יוצאת דופן. כך יכול כריש לוויתני לשאוב כמויות גדולות של מי ים,  ובכך לשפר באופן יחסי את כמות המזון שהוא מפיק מהמים.

אורך חייו של כריש לוויתן עשוי להגיע ליותר מחצי מאה שנים. הפריטים מגיעים לבגרות מינית לאחר כ-5 שנים. אז הנקבות נכנסות להריון. תחילתו של כריש לוויתני הוא בביצה. הביצה מתפתחת בבטנה של אמו, להבדיל מדגים אחרים אשר פולטים את הביצה החוצה. לאחר בקיעתו של כריש לוויתני מהביצה (בבטן האם), האם משריצה את הצאצא החי לעולם. אורכם של כרישים לוויתנים לאחר הלידה הוא כחצי מטר.

בחיפושיו אחרי מזון, תר כריש לוויתני אחר פלנקטון בכל האוקיינוסים החמים. רוב הזמן מזונו נמצא בגובה פני המים. כריש לוויתני מבקר בישראל רק לעיתים נדירות שבהן נצפים פריטי כריש לוויתן באילת.


- קישור ישיר:
תמונות
תמונות כריש לוויתן:
  • כריש לוויתן
  • כריש לוויתן
  • כריש לוויתן
תמונות
עשוי לעניין אותך:
- תגיות: לוויתן, כריש, ליביתן, לוויתנים, דג-קריש, haiwale, כריש+לוויתן, לויתן/וכריש/רבים, כרישים, זברה