דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > בעלי חיים > מיתרניים > מקריני סנפיר > סלמונאים > סלמוניים > טרוטת עין הקשת

טרוטת עין הקשת

Rainbow Trout

ממלכה: בעלי חיים | מערכה: מיתרניים | מחלקה: מקריני סנפיר | סדרה: סלמונאים | משפחה: סלמוניים | מין: טרוטת עין הקשת

טרוטת עין הקשת
מאפיינים
מוצא:צפון אמריקה, אירופה, אסיה
שם מדעי:Oncorhynchus mykiss
שם נפוץ:טרוטת עין הקשת, פורל עין הקשת, שמך עין הקשת
אורך מירבי:1.2 מטרים
משקל מירבי:25 קילוגרמים
מזג:טורף
שימור מצב שימור עולמי - לא ידוע
חסר
מידע
ללא
חשש
קרוב
לאיום
פגיע
סכנת
הכחדה
סכנה
חמורה
נכחד
בטבע
נכחד
תיאור מידע
טרוטת עין הקשת (נקרא גם: פורל עין הקשת או שמך עין הקשת) הוא דג מאכל נפוץ בארצנו ממשפחת סלמוניים. תפוצת טרוטת עין הקשת משתרעת על חלקים נכבדים בחציו העליון של כדור הארץ לרבות יבשת צפון אמריקה, אירופה. דג טרוטה זה הפך לנפוץ בזכות היותו דג מאכל משובח. 

טרוטת עין הקשת הוא דג מוארך. אורכו המקסימלי מגיע לכדי 120 ס"מ. משקלו עשוי להגיע ל-25 ק"ג. צבע גופו הוא ירקרק. על גופו קיימות נקודות שחורות רבות. פס אופקי הצבוע בוורוד חוצה את גופו. לעיתים מופיעים גם כתמים וורודים בולטים על מכסה הזימים של הדג. 

פורל עין הקשת יובא לארץ באמצע המאה ה-20. הבאתו ארצה היתה לשם גידולו בבריכות דגים ומכירתו כדג מאכל. ראשוני החלוצים אשר עסקו בגידולו בארץ היו בני קיבוץ דן. לשם כך, יובאו לארץ ביצי פורל עין הקשת אשר גודלו עד למכירתם במרכולי המזון. 

דגי טרוטת עין הקשת אשר הצליחו להמלט, מצאו את דרכם במהרה אל הנחלים אשר בקרבת בריכות הדגים. שם הם התפתחו ואף הגיעו לגדלים מרשימים. דייגי האזור אשר היו מורגלים בדיג דגי ארץ ישראל הופתעו כאשר דגו את דגי הפורל הספורטיבים. 

עד סוף המאה ה-20 נהוג היה לחשוב כי דגי טרוטת עין קשת אינם מתרבים בנחלי הארץ למרות היותם בגיל המתאים לשם כך. מחקרים אחרונים שנעשו בעשור האחרון מראים כי דגים אלו דווקא כן מתרבים בנחל ובכך מתחזקים את אוכלוסייתם. כיום מצויים דגי טרוטת עין הקשת בעיקר בנחל דן. אם כי הם מופיעים לעיתים גם בחלקים האחרים של נהר הירדן ומעטים ניצפו אף בכנרת.

רביית טרוטת עין הקשת נעשת על ידי הטלת ביצים. דגי הטרוטה מגיעים לבגרות לאחר מספר שנים. נקבת דג הטרוטה מכילה בביטנה אלפי ביצים. גודל ממוצע של ביצה הוא 5 מ"מ וצבעם הוא בגווני כתום. ביצי הפורל אלו מוטלות באביב בנחלות קבועות. אורך החיים של דג טרוטת עין הקשת בוגר הוא כ-11 שנים.

תזונתו של דג טרוטת עין מבוססת על מזון חי. הוא ניזון לרוב מחסרי חוליות קטנים וגם מדגים קטנים אותם הוא מצליך ללכוד.

- קישור ישיר:
תמונות
תמונות טרוטת עין הקשת:
  • טרוטת עין הקשת
  • טרוטת עין הקשת
  • טרוטת עין הקשת
- תגיות: טרוטה, טרוטת