דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > בעלי חיים > מיתרניים > דו חיים > חסרי זנב > חפריתיים > חפרית עין החתול

חפרית עין החתול

Pelobates syriacus

ממלכה: בעלי חיים | מערכה: מיתרניים | מחלקה: דו חיים | סדרה: חסרי זנב | משפחה: חפריתיים | מין: חפרית עין החתול

חפרית עין החתול
מאפיינים
מוצא:אסיה, אירופה
שם מדעי:Pelobates syriacus
שם נפוץ:חפרית עין החתול
אורך מירבי:11 ס"מ
שימור מצב שימור עולמי - ללא חשש (באדיבות IUCN)
חסר
מידע
ללא
חשש
קרוב
לאיום
פגיע
סכנת
הכחדה
סכנה
חמורה
נכחד
בטבע
נכחד
תיאור מידע
צפרדע חפרית עין החתול הוא בעל חיים דו חיים השייך למשפחת החפריתיים. תפוצתו מתרכזת בעיקר בחיבור שבין אסיה לאירופה. קרי, באזור מזרח אסיה ומערב אירופה. שם היא נפוצה בטורקיה, יוון, איראן, סרביה וישראל.

חפרית עין החתול קיימת בארץ ישראל. היא מצויה באזור הגליל ומישור החוף. ברם, היא שרויה בסכנת הכחדה. עד אמצע המאה ה-20' הייתה חפרית עין החתול נפוצה בישראל. שינויים רבים אשר נעשו בארצנו בכל הנוגע למקורות המים המתוקים במדינה, הסבו למין זה נזקים כבירים. כיום, מספר הפריטים המצויים בישראל ממין חפרית עין החתול נמצא בשפל המסכן את הישרדותן בהמשך הדרך. חפרית עין החתול מוגדרת בישראל כמין בסכנת הכחדה חמורה. לכן, קיים איסור גורף לקחת פריטים (בוגרים או ראשנים) מן הטבע.

צבע גופה של חפרית עין החתול הוא בז'. לגופה קיימים כתמים רבים בצבע ירוק כהה. ממדי גופה נחשבים לגדולים בהשוואה למיני צפרדעים אחרים הקיימים בארץ. אורך גופה עשוי להגיע ל-11 ס"מ. שמה, "חפרית עין החתול", ניתן לה משום צורת אישונה. האישון של חפרית זו הוא מאונך, בדומה לאישון חתול. היא מתאפיינת בעיניים בולטות בגובה הראש. 4 גפים לגופה. הזוג האחורי קצר מהזוג הקדמי. בטנה בהיר (צבע אחיד). 

חפרית עין החתול פעילה בשעות הלילה. אז היא יוצאת ממחבואה, בו היא מבלה את מהלך היום. בשעות היום היא נמצאת במחילות. משום כך, צפייה בצפרדע זו מתרחשת לעיתים רחוקות. סביבת מחייתה של חפרית עין החתול היא בקרבת השלוליות. שם היא מבלה את חייה. החל משלב בקיעת הראשנים ועד לשלב התרבות הפריטים הבוגרים.

בדומה לממדי גופה הרחבים, גם ראשניה של צפרדע זו הם גדולי ממדים. אורכם של ראשנים אלו עשוי להגיע לכדי 13 ס"מ. זאת משום זנבם הארוך המסייע להם בהתניידות בשלולית המים. ראשניי חפרית עין החתול שוהים בשלולית כ-3 חודשים מיום בקיעתם. אז, הם מפתחים את היכולת התנועתית המתאימה ליבשה ומאבדים את זנבם המתאים למים. משך התבגרותם היא ארוכה ביחסית לשאר מיני הצפרדעים בארץ. חפרית עין החתול מגיע לבגרות מינית רק לאחר 4 שנים מיום בקיעתה. אז, תטיל הנקבה במי השלולית מספר שרוכי ביצים הניכרים לעין.

תזונת חפרית עין החתול מורכבת מחלזונות וחיפושיות.

- קישור ישיר:
תמונות
תמונות חפרית עין החתול:
  • חפרית עין החתול
  • חפרית עין החתול
  • חפרית עין החתול
- תגיות: חפרית, חפרית+עין+החתול, 1510584712, +חפרית+עין+חתול+ויקיפדיה+, חפרית+עין+החתול+מצוייה+ויקיפדיה, jprh,+ghi+vj,uk, ראשנים