דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > בעלי חיים > מיתרניים > מקריני סנפיר > אינדוראים > משריציים > גמבוזיה

גמבוזיה

Gambusia

ממלכה: בעלי חיים | מערכה: מיתרניים | מחלקה: מקריני סנפיר | סדרה: אינדוראים | משפחה: משריציים | מין: גמבוזיה

גמבוזיה
מאפיינים
מוצא:דרום אמריקה
שם מדעי:Gambusia affinis
שם נפוץ:Western Mosquito Fish, גמבוסיה, גמבוזייה
נפח מים:30 ליטרים
טמפרטורה:5-30 מעלות-צלזיוס
אורך מירבי:6 ס"מ
מזג:תוקפני
שימור מצב שימור עולמי - ללא חשש (באדיבות IUCN)
חסר
מידע
ללא
חשש
קרוב
לאיום
פגיע
סכנת
הכחדה
סכנה
חמורה
נכחד
בטבע
נכחד
תיאור מידע

דגי גמבוזיה הם דגים נפוצים לבריכת נוי . מוצאם של דגים אלו הוא ביבשת אמריקה. דגי גמבוזיה הם דגים קשוחים ביותר אשר מסתגלים במהירות לרוב הסביבות המבוססות על מים מתוקים. דגי גמבוזיה מנהלים את  אורח חייהם בגובה פני המים.

אחת הסיבות העיקריות בגינן התפרסמו דגי גמבוזיה היא היות דג זה דג טורף. דג גמבוזיה לא יהסס לטרוף כל מזון חי באשר הוא בתנאי שהוא יוכל להכנס לפיו. דגי גמבוזיה הם דגים בעלי אופי תוקפני אשר עשויים להציק לדגים אחרים. מסיבה זו, שילובם באקווריום אינו נפוץ כלל.

במהלך המאה הקודמת הובאו דגי גמבוזיה לארץ ישראל על ידי האנגלים על מנת להלחם במחלת המלריה שהופצה באמצעות יתושים (ומכאן שמם Western Mosquito Fish). דגי גמבוזיה פוזרו במקווי המים המתוקים בארץ על מנת לטרוף את זחלי היתושים. ואכן, דגים אלו סייעו להלחם ביתושים שהיו בארץ.

בדומה לשאר הדגים ממשפחת משריציים, דגי גמבוזיה מתרבים בקצב מהיר מאוד (!). למרות שמוצאם הגאוגרפי הוא ביבשת אמריקה, כיום דגי גמבוזיה פזורים במקורות מים מתוקים בכל רחבי העולם, לרבות כל מקורות המים המתוקים בישראל. כיום, הגלגל התהפך. אם בעבר נחשבו דגי גמבוזיה כדגים מועילים, היום דגי הגמבוזיה מוגדרים כמין פולש. עקב אורח חייהם התוקפני, דגים אלו משנים את סוגי הדגים בסביבתם. רבים היו מעוניינים להפטר מהם, אך עתה זה כבר מאוחר מדי.

שילובם של גמבוזיות בבריכת נוי היא פשוטה למדי. דגים אלו שורדים את תנאי החורף הארץ ישראלי ללא כל בעיה מיוחדת. יחד עם זאת, עקב היות גמבוזיות אוכלי כל (נקראים גם אמביונריים), אין להם בעיה למצוא את מזונם בבריכת נוי.


- קישור ישיר:
תמונות
תמונות גמבוזיה:
  • גמבוזיה
  • גמבוזיה
  • גמבוזיה
- תגיות: גמבוזיה, גמבוזיות, גימבוזיה, במבוזיה, dncuzhv, מולי, גמבוזיה,, דיסקוסים, גרבוזיה, גומבזיה