דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > בעלי חיים > מיתרניים > מקריני סנפיר > דקראים > אנאבסיים > גורמי ענק

גורמי ענק

Giant Gourami

ממלכה: בעלי חיים | מערכה: מיתרניים | מחלקה: מקריני סנפיר | סדרה: דקראים | משפחה: אנאבסיים | מין: גורמי ענק

גורמי ענק
מאפיינים
מוצא:אסיה
שם מדעי:Osphronemus goramy
שם נפוץ:גורמי ענק
נפח מים:1000 ליטרים
טמפרטורה:22-30 מעלות-צלזיוס
אורך מירבי:80 ס"מ
משקל מירבי:15 קילוגרמים
מזג:אגרסיבי
שימור מצב שימור עולמי - ללא חשש (באדיבות IUCN)
חסר
מידע
ללא
חשש
קרוב
לאיום
פגיע
סכנת
הכחדה
סכנה
חמורה
נכחד
בטבע
נכחד
תיאור מידע
גורמי ענק הוא דג גדול המשתייך למשפחת אנאבסיים. תפוצתו מרוכזת ביבשת אסיה. שם הוא נפוץ באזור אינדונזיה, מלזיה והודו. בדומה לשאר דגי גורמי, דג זה מתקיים בסביבת מים מתוקים. שם הוא משגשג באזורי ביצות, נחלים ואגמים. 

מבחינת מראה, דג גורמי ענק מזכיר מאוד את דגי גורמי הנפוצים באקווריום. למעט צבעיו הדלים, מבנה גופו דומה לאותם דגי גורמי מוכרים. האלמנט הבולט ביותר המבדיל אותו ממיני גורמי אחרים, הוא היותו דג ענק. ממדי גופו הם עצומים בהשוואה לשאר בני משפחתו. אורכו של פריט בוגר מגיע לכדי 80 ס"מ. משקלו הממוצע של פריט בוגר הוא כ-7 ק"ג. משקל הפריט הגדול ביותר שנמדד אי פעם הוא כ-15 ק"ג. אכן מדובר בדג ענק.

צבע גופו של גורמי ענק הוא בז'-שחור. שכבת קשקשים עבה וגדולה במיוחד מכסה את רוב חלקי גופו. זוג סנפירי הגחון מפותחים במיוחד, בדומה לשאר בני משפחתו. הפה גדול. בקדמת מפתח פיו קיימים שפתיים עבות במיוחד. אצל הזכרים השפתיים גדולים יותר בהשוואה אל הנקבות. בדומה לשאר בני משפחתו, דג גורמי ענק מצוי בעיקר בקרבת פני המים. ברבות השנים, פיתח דג גורמי ענק יכולת להעשיר את ריכוז החמצן בדמו על ידי נשימת אוויר אטמוספרי ובכך לשרוד במקומות דלים בחמצן.

מפאת ממדיו הגדולים, משמש דג גורמי ענק כמקור מזון לאוכלוסיות רבות במזרח יבשת אסיה. שם הוא נתפס ברשתות הדיגים ונמכר כדג מאכל להמונים.

בשונה מרבים מבני משפחתו, דג גורמי ענק אינו משמש כדג נוי לאקווריום הפרטי. ממדיו העצומים אינם מאפשרים את החזקתו בתנאים ביתיים. אולם, נפוץ לראותו באקווריום ציבוריים, בעיקר באזור המזרח.

תזונתו של דג גורמי ענק מורכבת משלל מזונות אותם הוא מוצא בסביבתו. אין מדובר בדג בררן במיוחד. הוא ניזון משלל חרקים, חסרי חוליות ודגים קטנים אותם הוא צד. כמו כן תזונתו מבוססת גם על צמחי מים ואצות.

- קישור ישיר:
תמונות
תמונות גורמי ענק:
  • גורמי ענק
  • גורמי ענק
  • גורמי ענק
- תגיות: גורמי