דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > בעלי חיים > מיתרניים > מקריני סנפיר > דקראים > אנאבסיים > גורמי דבש

גורמי דבש

Honey Gourami

ממלכה: בעלי חיים | מערכה: מיתרניים | מחלקה: מקריני סנפיר | סדרה: דקראים | משפחה: אנאבסיים | מין: גורמי דבש

גורמי דבש
מאפיינים
מוצא:אסיה
שם מדעי:Trichogaster chuna
שם נפוץ:גורמי דבש
עיוותים לשם:גוראמי דבש
נפח מים:60 ליטרים
טמפרטורה:25-28 מעלות-צלזיוס
אורך מירבי:5 ס"מ
מזג:שקט
שימור מצב שימור עולמי - ללא חשש (באדיבות IUCN)
חסר
מידע
ללא
חשש
קרוב
לאיום
פגיע
סכנת
הכחדה
סכנה
חמורה
נכחד
בטבע
נכחד
תיאור מידע
גורמי דבש הוא דג קטן השייך למשפחת האנאבסיים. תפוצתו שייכת לאזורים מוגבלים ביבשת אסיה. הוא נפוץ בעיקר בנחלים ואגמים בהודו. משום יופיו הרב ותנאי גידולו הנוחים, הפך דג גורמי דבש לנפוץ ברוב חלקי העולם משום היותו דג נוי לאקווריום.

ממדיו של דג גורמי דבש הם צנועים. הזכרים גדולים לרוב מהנקבות. גודל זכר בוגר מגיע לכדי 5 ס"מ. אורכן של הנקבות מגיע לכדי 4 ס"מ בלבד. צורת גופם היא מוארכת. בתחתית ראשם מצויים זוג סנפירי גחון המסייעים להם לחוש את סביבתם. איברי חישה אלו רגישים לתנועות, ולו הזעירות ביותר, בסביבתם. צבע גופם הוא לרוב אדום-צהוב. גורמי דבש הוא דג המצוי לרוב בקרבת פני המים. שם הוא נמצא בתנועה מתמדת.

משום היות גורמי דבש דג יפה וקל לגידול, הוא הפך לדג נפוץ באקווריומים ברחבי העולם. מודבר בדג שרדן המתאקלם במהירות לתנאי האקווריום. גורמי דבש הוא דג שקט אשר אינו מפריע לשאר שוכני האקווריום. מפאת גודלו הצנוע, ניתן לשכנו באקווריומים קטנים יחסית. מומלץ לשכנו באקווריומים בעלי נפח של החל מ-60 ליטרים. טמפרטורת המים האופטימלית לגידולו היא 25-29 מעלות צלזיוס. 

רביית דג גורמי דבש נעשית על ידי הטלת ביצים. הטלת הביצים תתבצע בקן הצף על פני המים. לאחר הטלת הביצים על ידי הנקבה, יפרה הזכר את הביצים ויגרש את הנקבה. הזכר ישהה בקרבת הקן עד לבקיעת הדגיגים. כאשר מרבים דג זה בשבי, גידול הדגיגים נעשה לאחר הסרת ההורים מהאקווריום. בתקופתם הראשונה של הדגיגים הם ניזונים מיצורים מיקרוסקופיים (כדוגמת אינפוזוריה וארטמיה).

תזונתו של דג גורמי דבש מורכבת מרוב המזונות היבשים, כמו גם ממזון חי. 

דג גורמי דבש נפוץ בחנויות דגים בישראל.

- קישור ישיר:
תמונות
תמונת גורמי דבש:
  • גורמי דבש
- תגיות: אינפזוריה, איפוזריה, גורמי