דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > בעלי חיים > מיתרניים > מקריני סנפיר > לשון עצם > ארואנתיים > ארואנה

ארואנה

Silver Arowana

ממלכה: בעלי חיים | מערכה: מיתרניים | מחלקה: מקריני סנפיר | סדרה: לשון עצם | משפחה: ארואנתיים | מין: ארואנה

ארואנה
מאפיינים
מוצא:דרום אמריקה
שם מדעי:Osteoglossum bicirrhosum
שם נפוץ:ארואנה כסופה, ארואנה כסף
נפח מים:750 ליטרים
טמפרטורה:24-27 מעלות-צלזיוס
אורך מירבי:1.5 מטרים
מזג:טורף
שימור מצב שימור עולמי - לא ידוע
חסר
מידע
ללא
חשש
קרוב
לאיום
פגיע
סכנת
הכחדה
סכנה
חמורה
נכחד
בטבע
נכחד
תיאור מידע

דג ארואנה (נקרא גם ארואנה כסופה) הוא דג בולט במשפחת ארואנתיים. מוצאו של דג זה הוא מיבשת דרום אמריקה, נהר האמזונס. כמו כן חיים פריטים בטבע באזור תאילנד ואינדונזיה. דג ארואנה מכונה בפי המקומיים "דג גן העדן". דג זה הוא קרוב משפחתו של דג אראפאימה.

דג ארואנה הוא דג פרה היסטורי אשר חי בכדור הארץ מיליוני שנים ושרד בתנאים קיצוניים. במהלך השנים מהופעתו על כדור הארץ ועד היום, ניתן להבחין בשינויים אבולוציונים אשר התחוללו בו. מסקנה זו נובעת ממאובנים של דג זה שנמצאו . מאובנים אלו מצביעים על שינויים פיזיים שאותם עבר דג ארואנה. דגים שלא נכחדו ונמצאו כמאובנים נקראים גם "מאובן חי".

דג זה הוא דג טורף אשר משליט סדר בנחלי המים המתוקים של דרום אמריקה. בסביבתו, דג ארואנה הוא טורף על. הוא חי בגובה פני המים. גופו של דג ארואנה בנוי על מנת לספק לו יכולת שחיה מהירה. גופו פיתח שרירים עוצמתיים ברבות השנים. שרירים אלו מסייעים לו לפתח מהירות גבוהה תוך שניות, למרות גודלו ומשקלו הרב. גופו עוטה שכבת קשקשים מסיבית המכסה את כולו. עינייו אשר ממוקמות בחלקו העליון של הראש מספקות תצפית על הנעשה מתחת לגופו וכמו כן מעל פני המים.

לדג ארואנה יש מערכת נשימה מפותחת. מלבד הזימים, דגי ארואנה עולים לפני המים לעיתים תכופות על מנת לנשום אוויר אטמוספרי. תהליך זה נעשה תודות לאיבר המבוך. באופן זה מצליחים דגי ארואנה לשרוד גם תקופות בהם החמצן במים דליל.

גידולו באקווריום של דג ארואנה אינו משימה קלה. אם כי התחביב הפך נפוץ בשנים האחרונות. דגים אלו גדלים בקצב מהיר למדי ומגיעים לגודל שהוא הרבה מעבר לגודל דג ממוצע באקווריום. כפועל יוצא מכך, יש לשכן דגים אלו באקווריומים גדולים ביותר. נוסף על כך, יש לזכור כי אזור המחייה האפקטיבי של דגים אלו הוא גובה פני המים, לכן מבחינה פוטנציאלית שטח המחייה שלהם עשוי להיות מצומצם גם כאשר נפח האקווריום רב. לאור העובדה כי דג ארואנה יכול לזנק לגובה של 2 מטרים מחוץ למים, קיימת חובה לדאוג למכסה אקווריום תקין ומסיבי . דגים אלו עשויים לזנק ללא כל סימן מראש.

דג ארואנה רגיש לאיכות מים ירודה. יש לדאוג למים מסוננים היטב בתוספת החלפות מים סדירות. שימוש בחומרים כימיים משפיע לרעה על דג זה. דג זה רגיש לתרופות ואף להימצאות כלור במים. שילובו של דג ארואנה באקווריום יעשה עם שותפים קשוחים בלבד. דגים קטנים אינם באים בחשבון כיוון שהם יהוו ארוחה עבור דג ארואנה זה במוקדם או במאוחר.

בחורף, כאשר נהר האמזונס עולה על גדותיו ומציף שטחי יבשה רבים בקרבתו, ריכוז הדגים במים ליחידת שטח קטן. על מנת להעשיר את תזונתו, פיתח דג ארואנה יכולת מדהימה של ציד גם מחוץ למים. עינייו הממוקמות בחלקו העליון של ראשו מסייעות לו בהסתכלות אל מחוץ למים. ברגע שדג ארואנה מאתר טרף פוטנציאלי מחוץ למים, הוא מזנק אל מחוץ למים ותופס אותו בפיו.

יכולת מרשימה זו מתאפשרת לו בזכות כמה מאפייני גוף: ראשית, גופו האתלטי בנוי משרירים המסייעים לו לפתח מהירות רבה במים. שנית, עינייו ממוקמות בחלק ראשו העליון וכך מתאפשר איתור הטרף. נוסף על כך, מוחו של דג ארואנה יודע לחשב את זווית שבירת האור במים ובכך לחשב במדוייק את מיקום הטרף שמעל.

תזונתו של דג ארואנה בטבע מבוססת על מזון חי. בין היתר: דגים, נחשים, צפרדעים וחרקים. בעת גידולו של דג זה באקווריום יש להאכילו במזון על בסיס בשרי. דג זה אינו אוכל צמחים ולכן עשוי להיות שותף נהדר עבור אקווריום צמחיה.


- קישור ישיר:
תמונות
תמונות ארואנה:
  • ארואנה
  • ארואנה
  • ארואנה
תמונות
עשוי לעניין אותך:
- תגיות: ארואנה, אירואנה, 1511179517, 1510584712, דג++אירואנה, אוראנה, truutbv