דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > בעלי חיים > מיתרניים > מקריני סנפיר > דקראים > אמנוניים > אמנון הירדן

אמנון הירדן

Blue Tilapia

ממלכה: בעלי חיים | מערכה: מיתרניים | מחלקה: מקריני סנפיר | סדרה: דקראים | משפחה: אמנוניים | מין: אמנון הירדן

אמנון הירדן
מאפיינים
מוצא:אפריקה
שם מדעי:Oreochromis aureus
שם נפוץ:אמנון הירדן, מושט הירדן, אמנון כחול, מושט הירדן
אורך מירבי:40 ס"מ
שימור מצב שימור עולמי - לא ידוע
חסר
מידע
ללא
חשש
קרוב
לאיום
פגיע
סכנת
הכחדה
סכנה
חמורה
נכחד
בטבע
נכחד
תיאור מידע

דג אמנון הירדן הוא דג המצוי בארץ ישראל. מוצאו של דג אמנון הירדן הוא ביבשת אפריקה. בישראל קיימים פריטים רבים של דג זה בנחל הירדן ובכנרת. דג זה הוא דג מאכל נפוץ בארץ ישראל.

צבעו של דג אמנון הירדן הוא כסוף-כחלחל. דגים אלו מגיעים לגודל מרשים של עד 40 ס"מ בבגרותם. מפאת גודלו הרב הפך דג אמנון הירדן לדג מאכל נפוץ בארצנו.

דג אמנון הירדן נחשב לדג עמיד בטמפרטורת מים נמוכה. על פי מחקרים שונים, דגי אמנון הירדן שורדים גם בטמפרטורה של 5 מעלות. כל זאת בניגוד לרוב דגי אמנון האחרים, אשר נחשבים דגי מים חמים הודות למוצאם מיבשת אפריקה. כמו כן, לדגים אלו ישנה עמידות למליחות המים, דבר המאפשר להם לחיות בנחלי החוף היחסית מלוחים.

דג אמנון הירדן הוא דג דוגר פה. עונת הרביה מתחילה בחודש מאי. הזכר בונה קן במים רדודים, טרם מציאת הנקבה. זמן קצר לאחר הגעת הנקבה מתחיל תהליך ההטלה. הנקבה מטילה עד כ-1000 ביצים. בתום התהליך, אוספת נקבת דג אמנון הירדן את הביצים אל הפה. הזכר מגרש את הנקבה מהקן, עם הביצים בפיה, ומתחיל במלאכת מציאת נקבה נוספת.

נקבת דג אמנון הירדן מחזיקה את הביצים בפיה למשך כ-15 ימים, אז יהיו הדגיגים בשלים מספיק על מנת לצאת לשחיה בכוחות עצמם. נקבת דג אמנון ודגיגיה נשארים דרוכים עקב הסכנות הרבות שאורבות לדגיגים. בשעת סכנה מתקבצים כל הדגיגים אל פה הנקבה, אשר מספקת להם הגנה מפני טורפים. בשלב מסויים נוטשים הדגים את המחסה בפה אימם והופכים לדגים עצמאיים המתקיימים בכוחות עצמם.

תזונתו של דג אמנון הירדן מבוססת על תזונה על בסיס צמחי. דג אמנון הירדן ניזון בעיקר מאצות.


- קישור ישיר:
תמונות
תמונת אמנון הירדן:
- תגיות: אמנון, מושט, 1511179517, 1510584712