דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > מגדיר > בעלי חיים > מיתרניים > דו חיים > חסרי זנב > אילניתיים > אילנית מצויה

אילנית מצויה

European Tree Frog

ממלכה: בעלי חיים | מערכה: מיתרניים | מחלקה: דו חיים | סדרה: חסרי זנב | משפחה: אילניתיים | מין: אילנית מצויה

אילנית מצויה
מאפיינים
מוצא:אירופה
שם מדעי:Hyla arborea
שם נפוץ:אילנית מצויה
אורך מירבי:4 ס"מ
שימור מצב שימור עולמי - ללא חשש (באדיבות IUCN)
חסר
מידע
ללא
חשש
קרוב
לאיום
פגיע
סכנת
הכחדה
סכנה
חמורה
נכחד
בטבע
נכחד
תיאור מידע
צפרדע אילנית מצויה הוא הוא בעל חיים קטן השייך למשפחת האילניתיים. תפוצתה המרכזית היא ביבשת אירופה. שם היא נפוצה ביותר. אילנית מצויה נפוצה גם בארץ ישראל והיא הנציגה היחידה בארצנו של משפחת האילניתיים. בישראל קיימת אילנית מצויה באזור מרכז הארץ וצפונה משם.

אילנית מצויה היא צפרדע קטנת ממדים. אורכה המקסימלי של צפרדע זו הוא 4 ס"מ. משקלה הזעום מגיע לכדי כ-8 גרם בלבד. צבע גופה הוא ירוק. בצידי גופה קיים פס שחור בולט לעין. צבעה של צפרדע אילנית משתנה בהתאם לסביבה בה היא נמצאת. בצורה זו, צבע גופה מוטמע היטב עם צבעי הסביבה, דבר המאפשר לה להימלט מעין הטורפים. צבע גופה הירוק מושך אותה לאזורים ירוקים (כדוגמת עלים).

אילנית מצויה היא צפרדע המצטיינת בטיפוס. חלק ניכר מזמנה מוקדש לטיפוס על עצים ומכאן שמה. יכולת טיפוס זו מתאפשרת בזכות ריר דביק המופרש מחלק גופה התחתון. ריר זה נימצא כמעט על כל חלקי גופה הבאים במגע עם העצם עליו הם מטפסים. בזכות כך, מתקיימת אחיזה מוגברת בין צפרדע זו לבין העצם עליה היא מטפסת. אילנית מצויה מסוגלת לטפס על עצמים חלקלקים ביותר כדוגמת זכוכית. לאחר שהיא טיפסה על העץ היא מקפצת בין ענפיו השונים בקלילות.

אילנית מצויה נפוצה באזורים לחים במשך רוב ימות השנה. אז, היא מסתתרת לרוב על עצים או בין סלעים ושיחים. גופה הזעיר של האילנית מסוגל לקלוט אדי מים מן הסביבה. כך שלמעשה מעצם שהותה על עלה היא מסוגלת לקלוט את המים הנידפים ממנו. בדרך זו מסוגלת אילנית מצויה לשרוד תקופות דלות במים.

תזונתה אילנית מצויה מבוססת על חרקים אותה היא לוכדת בעזרת לשונה הדביק.

בעונת הרביה נפגשים פריטים בוגרים בקרבת מקורות מים. אז מטילה הנקבה את הביצים במים בין אבנים וסלעים. לרוב תבחר הנקבה מקומות עשירים בצמחי מים. הביצים מכוסים בריר דביק אשר מספק להם הגנה מסוימת. הראשנים בוקעים מהביצים לאחר כ-10 ימים וניזונים תחילה ממזון צמחי המצוי בשפע בסביבתם.

- קישור ישיר:
תמונות
תמונות אילנית מצויה:
  • אילנית מצויה
  • אילנית מצויה
  • אילנית מצויה
- תגיות: אילנית, דו-חיים, 1511263376, 1510584712, צפרדע-אילנית, אילניות, סרטים+של+צפרדעה+אילנית, צפרדע+אילנית, צפרדע, צפרדעיםthkbh,