דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > דגים > אנטומיה של דגים > סנפירים

סנפירים

סנפירים מהווים אלמנטים בולטים בגופם של דגים. הסנפירים אחראיים על תנועה ואיזון הדגים במים. הסנפירים מגבירים את יעילותם ככל שהם מגדילים את שטח המים איתו הם באים במגע .בדומה לספינות מפרש - ככל שהמפרש גדול יותר, כך הרוח משפיעה יותר.

הסנפירים מופעלים על-ידי שרירים הנמצאים בבסיסם. לתנועתם של הדגים במים יש שני מרכיבים: גוף וסנפירים. לגוף יש חשיבות עליונה בכל הקשור לתנועה במים. גמישות הגוף חשובה על מנת לסייע לדגים לנוע בסביבה מימית. הסנפירים מלווים את תנועות הגוף ובכך יוצרים הכפלת כוח. שילוב של שני אלמנטים אלה מסייע לדגים לנוע בחופשיות במים, בצריכת אנרגיה מינימלית.

 הסנפירים נחלקים לשתי קטגוריות: סנפיר יחיד וסנפיר זוגי. מלבד תנועה ויציבות, משתמשים הדגים בסנפירים על מנת להתרבות, לבנות מקום מסתור ולמישוש עצמים במים.

במידה שנסתכל על דגים שוחים, נבחין כי לא כל הסנפירים עובדים ביחד. ישנם סוגי סנפירים אשר מסייעים לדגים לשלוט בצורה מיטבית בתנועתם וביציבותם:

  • סנפיר גבי- נמצא בחלקו העליון של הדג, על גבו. משמש לייצובו.
  • סנפיר זנב- נמצא בחלקו האחורי. משמש כמדחף לתנועתו קדימה.
  • סנפיר השת- נקרא גם הסנפיר האנאלי. תפקידו ליצב ולאזן את הדג במים.
  • סנפיר חזה- מסייע בתימרונים של הדג בסביבתו. כמו כן, דגים משתמשים בו על מנת לבלום את התקדמותם.
  • סנפיר גחון- נמצא בגחונו של הדג. מסייע לדגים לאזן את עצמם במים. עבור אוכלוסיות דגים מסויימות, לסנפירים אלה יש תפקיד בשלב הרביה.

בניסויים שנערכו נמצא כי דגים יכולים לנוע גם ללא סנפירים. עם זאת, נמצא כי דגים ללא סנפירים מתקשים לשמור על יציבות ותנועתם במים פחות "חלקה".

תמונות של דגי זהב עם סנפירים מיוחדים:

Thumbnail image for /he_IL/דגי_נוי/images/דגי-זהב/דג-זהב-טלסקופ.jpg
Thumbnail image for /he_IL/דגי_נוי/images/דגי-זהב/זנב-פרפר.jpg
דג זהב טלסקופ עם זנב ארוך דג זהב - זנב פרפר

בהתבוננותנו בדגי אקווריום, ניתן לראות דגים עם סנפירים ארוכים מאוד. לרוב, סנפירים ארוכים אלה הם פרי התערבות האדם ולא נוצרו כך מטעמי אבולוציה. דגי אקווריום עם סנפירים ארוכים, נראים טוב יותר וכך גם ייחודם עולה. יתרה מכך, לא רק האורך משפיע, אלא גם צורת הסנפירים.

אנטומיה של דגים
חזרה אל אנטומיה של דגים
- תגיות: סנפירים, דגים, דג, סנפיר, טלסקופ, 1511179517, דג+סנפיר