דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > אקווריום > ציוד לאקווריום > משאבת מים

משאבת מים

תפקידה של משאבת מים הוא לדחוף נוזלים ממקום למקום. בעזרת משאבת מים, ניתן להשיג מספר מטרות באקווריום ובבריכת נוי. במאמר זה נסקור את שימושיה השונים של משאבת מים ונציג מגוון סוגי מוצרים אשר עשויים לענות על דרישותיכם.

ראשי פרקים במאמר זה:
מבנה משאבת מים
תחזוקה שוטפת
דגשים בבחירת משאבת מים
סוגי משאבות מים
משאבת מים לבריכת נוי
משאבת מים לאקווריום


מבנה משאבת מים

רובן המוחלט של משאבות המים פועלות  עפ"י אותה השיטה בדיוק. ההבדלים בין דגמי המשאבות השונים מתבטא בטיב החומרים ועוצמת המשאבה. עוצמת המשאבה מתבטאת בשני מובנים עיקריים:

 1. הספק המשאבה - פרמטר זה נמדד בקנה מידה של "ליטר\שעה". כיום, ניתן להשיג משאבות מים במגוון הספקים החל מעשרות ליטרים בודדים לשעה, וכלה בעשרות אלפי ליטרים של מים בשעה.
 2. גובהה דחיפה - גובהה דחיפת המים של המשאבות משתנה ע"פ הדגם. כלל אצבע הוא שככל שיהיה על המשאבות לדחוף מים לגובה רם יותר, כך הספקם המעשי יהיה נמוך יותר. לא מעט אנשים נוטים לבלבל בין "גובה הדחיפה" של המים, לבין "הספק המשאבה". שני מושגים אלה אינם בהכרח קשורים. במידה שברצונכם לדחוף מים לגובה מיוחד, בדקו בעלון המוצר את גובה דחיפת המים האפשרי.

משאבות מים לאקווריום ולבריכות נוי מורכבות ממנוע חשמלי המניע בעזרת מגנט, מדחף. המים מציפים בכל עת את המדחף. עם הפעלת משאבת המים, מאיץ המנוע החשמלי את קצב סיבובי המדחף, אשר דוחף מים החוצה.

Thumbnail image for Images/משאבת-מים/מדחף-למשאבת-מים.jpg
Thumbnail image for Images/משאבת-מים/מדחף-למשאבת-מים-2.jpg
Thumbnail image for Images/משאבת-מים/מדחף-למשאבת-מים-מפורק.jpg

כפי שאתם מבחינים, משאבת מים לבריכות נוי ולאקווריום בנוייה עפ"י רעיון פשוט ,ולכןבתחזוקה נכונה עשוייה להחזיק שנים רבות. אבל, כמו כל מוצר חשמלי, יש לה בלאי. תחזוקה נכונה של משאבת המים, תבטיח את אמינותה לאורך זמן.

תחזוקה שוטפת

אין התעסקות מרובה עם משאבות המים. כל שיש לעשות הוא מספר בדיקות בסיסיות, אשר יאפשרו לה להמשיך לעבוד בצורה תקינה:

 1. ניקוי המשאבה מלכלוך אשר מקשה על פעילותה - במידה שהבחנתם שפתחי יניקת המים של המשאבה חסומים עם פסולת, יש לנקות את הפתחים על מנת להקל על שאיבת המים. לרוב, שלב זה אינו מסכן את תקינות המשאבה אך בהחלט יגרום לירידה בתפוקת המים אשר היא מסוגלת לשנע.
 2. בדיקת אטימות -גוף המשאבה  למים. החלק החיצוני היחידי שבא במגע עם המים הוא המדחף. במידה שהבחנתם שגוף משאבת המים אינו אטום, יש לחדול מלהשתמש במשאבת מים זו מחשש להתחשמלות!
 3. בדיקת תקינות המדחף - במצב תקין, המדחף במשאבת מים ממוצעת עושה מאות סיבובים בדקה. עם הזמן, עייפות החומר משפיעה גם עליו, דבר המוביל לשחיקתו. מדחף המשאבה בנוי ממספר שיניים אשר באמצעותן משונעים המים. כאשר תרצו לוודא שהוא אכן תקין, הוציאו את המדחף ובדקו שכל שיניו נמצאות במקום. במידה שלא, מומלץ להחליף את המדחף (ישנם חלקי חילוף לרוב המוצרים הללו).

אזהרה
על מנת לשמור על חיי המוצר לאורך זמן, הקפידו לא להפעיל  משאבת מים כאשר היא מחוץ למים. פעולת המשאבה תהיה אך ורק כאשר היא שקועה, לכל אורכה, במים.

דגשים בבחירת משאבת מים

בעת בחירת משאבת מים, יש לקחת בחשבון מספר גורמים חשובים:

 • בחירת משאבת מים מבית טוב - מותגים בתחום, מספקים יתרונות שלחברות קטנות\סיניות אין. היתרונות בקניית מותג מתחילות  באחריות מורחבת (אשר יכולה להגיע למספר שנים) וכלה בחלקי חילוף מקוריים למוצר שנפגם.
 • התאמת עוצמת המשאבה למטרה - אם ברשותכם אקווריום קטן, סביר להניח שמשאבה חזקה מדי לא תתאים. כמו כן, אם ברשותכם בריכת נוי, סביר שמשאבות קטנות של אקווריומים לא יתאימו. התאימו את הצורך למידת עוצמת המשאבה (ליטרים\שעה).
 • צריכת חשמל - עקב העובדה שרוב השימושים במשאבות מים הם לשימוש קבוע (24\7), מומלץ לבחור דגם משאבה בעל צריכת חשמל נמוכה. כיום רוב המשאבות עובדות בסטנדרט אחיד וטוב של צריכת חשמל. אבל, שימוש במשאבת מים ישנה, טובה ככל שתהיה, עשוי לגרום לכם לשלם יותר בחשבון החשמל.

סוגי משאבות מים

קו המוצרים הנמכר עושה הבחנה לשני שימושים: אקווריום ובריכות נוי (בריכות דגים).

ברמה הבסיסית ביותר, המוצרים הללו נבדלים בהספקים שונים ובגובה דחיפה שונה. כמובן שעבור בריכות נוי, שם נפחי המים גדולים יותר, נדרש הספק מים רב. לעומת אקווריומים, שם נדרשים מידות מצומצות.

משאבת מים לבריכת נוי

בריכות נוי\דגים מאופיינות לרוב בנפח מים גדול. נפח מים גדול זה, יוביל לרוב לבחירת משאבת מים עוצמתית יותר (דבר המוציא מכלל אפשרות של שימוש במשאבות ייעודיות לאקווריום).

נוסף על כך, בריכות נוי מכילות מסות שונות לגמרי של פסולת אורגנית (וביניהם צמחים). מסות חומרים אלה  דורשות שינוי במבנה המשאבה, על מנת לאפשר לה לעבוד לאורך זמן. בין השינויים הנפוצים, הייעודיים לבריכות דגים, תמצאו:

 1. מסנן טרום-משאבה: תפקידו של מסנן זה הוא למנוע חדירת עצמים (ענפי צמחים, דגים וכיוצא בזה) מלהכנס אל המשאבה.
 2. יכולת גריסה: מעצם ייעוד משאבת המים לעבוד בסביבה אגרסיבית, המותגים הנפוצים עושים שימוש במדחף גורס. תפקידו של מדחף זה הוא לאפשר עבודה תקינה של המשאבה גם כאשר נכנס עצם גדול למשאבה.
 3. גובה דחיפה משופר: משאבת מים בבריכת דגים תידרש ליצור בסופו של דבר מפל ו\או מזרקה. על מנת לדחוף את המים לגובה יש צורך ביכולת דחיפת מים סבירה.
משאבת מים לבריכת דגים משאבת מים לבריכת נוי
משאבות מים לבריכות נוי

משאבת מים לאקווריום

אופן פעולתה של משאבת מים לאקווריום הוא עדין לאין שיעור מאשר משאבות לבריכות דגים. משאבות מים אלו נבדלות במספר מאפיינים:

 • טווח הספק - ניתן לרכוש משאבות מים לאקווריום במגוון הספקים (החל מהספק נמוך מאוד של כמה עשרות ליטרים בשעה).
 • פעולה שקטה - מפאת העובדה שבאקווריומים  הצופה עומד במרחק קרוב למשאבה, כל רשרוש שיבקע מתוכה ימשוך את תשומת ליבו, פעולתם של משאבות מים לאקווריום הינה שקטה במיוחד.
 • צריכת חשמל נמוכה - כמובן שפרמטר זה מושפע מההספק הנמוך יחסית.
 • פליטת חום נמוכה - כאשר אנו מדברים על נפחי מים קטנים, עלינו לזכור שכל מקור חום המקרין על המים, ישפיע על הטמפרטורה בהם בצורה מורגשת. לכן, למידת החום שפולטת המשאבה יש השפעה על האקווריום (להבדיל מבריכות נוי, לדוגמא).
משאבת מים משאבת מים לבריכת דגים משאבת מים חיצונית לאקווריום
משאבת מים בהספק בינוני לאקווריום משאבת מים בהספק נמוך לאקווריום משאבת מים חיצונית לאקווריום


יש לכם עדיין שאלות שנשארו לא פתורות? מחפשים עזרה מקצועית נוספת?
צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל נושא.

מאמרי הרחבה לנושא זה:
+ בניית אקווריום
+ בניית בריכת נוי
+ מערכת פילטרים לבריכות נוי
- תגיות: מים, משאבת+מים+לאקווריום+יד+2, מדחף, משאבה+לאקווריום, משאבות+מים+לאקווריום, משאבה+מים+שקטה, משאבות+לברכת+גדי+נוי, אטימת+מפל+בריכה, משאבת-מים, משאבות+חיצוניות+לאקווריום+חיפה