דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > אקווריום > ציוד לאקווריום > משאבת אוויר לאקווריום

משאבת אוויר לאקווריום

משאבת אוויר לאקווריום נתפסה מאז ומתמיד כמוצר הכרחי לתפקודו השוטף של האקווריום. כמו שבוודאי יכולתם לנחש, תפקיד משאבת האוויר הוא לגרום ל"אוורור המים". מדוע תהליך זה נחוץ וכיצד הוא פועל?

ראשי פרקים במאמר זה:
תהליך הנשימה באקווריום
משאבת אוויר
חלקי חילוף למשאבת אוויר
שסתום אל-חזור


נתחיל בשאלה, מדוע התהליך חשוב-

תהליך הנשימה באקווריום

כל יצור חי באקווריום מבצע תהליך הנקרא "נשימה תאית" (בעלי חיים, צמחים ובקטריות). מטרתו של תהליך הנשימה הוא יצור אנרגיה זמינה עבור אותו יצור חי. כחלק מתהליך זה, קולטים התאים חמצן וחומרי הזנה (תרכובות אורגניות, לרוב סוכרים) ומפיקים בעזרתם אנרגיה. כתוצר לוואי, נפלט בסופו של התהליך פחמן דו-חמצני.

פחמן דו-חמצני

הפחמן הדו חמצני אשר נפלט מהתאים, מוצא את דרכו בסופו של דבר אל חלל האקווריום. כיוון שתהליך הנשימה מתבצע ללא הפסקה, נאגרים באקווריום מסות גדולות של פחמן דו חמצני בפרקי זמן קצרים. לעניין זה נוספת העובדה הפשוטה שפחמן דו חמצני נקשר מהר יותר למולקולות מים, מאשר חמצן. ישנה "תחרות" בין החמצן לבין הפחמן הדו-חמצני על האפשרות להיקשר למולקולת המים. לכן, מבחינה סטטיסטית, כאשר כמות החמצן ופחמן הדו-חמצני באקווריום זהה, הפחמן הדו חמצני יהיה נפוץ יותר עבור בעלי החיים באקווריום. עובדה זו עשוייה למנוע מהיצורים החיים באקווריום לקלוט חמצן מסביבתם.

לפחמן הדו חמצני ישנן מספר דרכים לצאת מהאקווריום או לשנות צורה. הנפוצה שבהן היא כחלק מתהליך הפוטוסינתזה, הנעשה על-ידי צמחים. בו נעזרים הצמחים בפחמן הדו-חמצני על מנת לייצר אנרגיה. קראו עוד אודות תהליך זה - פוטוסינתזה בצמחים. נוסף על כך, פחמן דו חמצני הוא גז, ובדומה לסוגים נוספים של גזים, הם נוטים להתנדף במהירות וכך לצאת מתחום מהאקווריום.

כעת, כאשר הבננו מדוע האקווריום צריך להיות מאוורר כל העת, נמשיך לנושא הבא-

משאבת אוויר

תפקידה של משאבת האוויר היא לגרום לאספקה סדירה של חמצן לדגים. היא מבצעת משימה זו על ידי שתי דרכים בו-זמנית:

  1. ערבול המים- חלקו העליון של האקווריום, זה שבא במגע ישיר עם האוויר, עשיר יותר בחמצן (ולראיה - כאשר לדגים חסר אוויר הם עולים לנשום למעלה). זרם בועות האוויר המושך למעלה, גורם ל"מעלית מים" אשר מובילה לערבול המים ללא הפסקה. כעת, כאשר המים מעורבלים, באוויר מחוץ לאקוורים בא במגע עם כמות גדולה יותר של מים ומוביל לחימצונם.
  2. הגדלת שטח הפנים שבא במגע עם המים- הבועות אותם מפיקה משאבת האוויר בשיתוף עם "אבן האוויר" מתמוססות בדרכם מעלה וכך מגבירות את חימצון המים.

כיום, ישנן משאבות אוויר בשלל דגמים וגדלים. הספקה של משאבת האוויר נמדד ב"ליטר לשעה". גם מספר יציאות האוויר הוא פרמטר נוסף שניתן לבחור. ישנם משאבות שמגיעות עם 2, 3 ואף יותר יציאות אוויר. בדגמים היותר מתקדמים ישנו מתג המאפשר לווסת את נפח האוויר שמפיקה המשאבה וכך לחסוך בחשמל ובבלאי טבעי.

פרמטר חשוב נוסף הוא מידת הרעש שעושה המשאבה. ישנם דגמי משאבות אוויר שקטים יותר וישנם כאלה ששקטים פחות. דבר חשוב שיש לזכור שאת משאבת האוויר ניתן להניח במקום מרוחק מהאקווריום וכך לחסוך את הרעש המיותר. אבל, כמובן שעניין הרעש הוא משהו שניתן לשפר בעזרת השקעה כספית . בנוסף לדגמים הזולים, ישנם דגמים שקטים במיוחד אשר אפילו יכולים להיות מוצבים בחדרי שינה.

משאבת אוויר לאקווריום משאבת אוויר לאקווריום משאבת אוויר לאקווריום

חלקי חילוף למשאבת אוויר

מכשירי חשמל בכלל, ומשאבות אוויר בפרט נוטים להתקלקל עם השנים. משאבת אוויר ממוצעת עוברת מספר עצום של וויברציות פנימיות בכל יום. הרכיבים במשאבה נשחקים עם השנים. זו עובדה.

להבדיל ממשאבות סיניות זולות, דגמי המשאבות היותר יוקרתיים מספקים אפשרות לשיפוץ המשאבה. בין האביזרים שתוכלו למצוא, תמצאו את הנפוץ שבהם- גומיות להחלפה. סט גומיות להחלפה נמכר במחיר נמוך ומאריך את חיי המוצר לתקופה ארוכה.

טיפ
טיפ
במידה  שיש לכם משאבת אוויר מותג, תוכלו בבוא העת למצוא לה חלקי חילוף ראויים וכך לחסוך הוצאות מיותרות. כמו כן, חלקי חילוף עשויים לסייע להגביר את תפוקת המשאבה - אם מצאתם שהיא נחלשה עם השנים.
שסתום אל חזור אל חזור לאקווריום

שסתום אל-חזור

טעות נפוצה היא הצבת משאבת האוויר במקום הנמוך מגובה המים. בהפסקות חשמל, יורדים המים דרך צינור האוויר ומגיעים למשאבת המים. כידוע, חשמל ומים לא מסתדרים יחד. לרוב, לא נגרם נזק רציני מלבד משאבת אוויר שהתקלקלה. אבל, שימו לב שישנה גם אופציה אחרת.

שימוש בשסתום אל-חזור מסייע במניעת תקלות אלו. כשמו כן הוא, מאפשר מעבר לכיוון אחד. כך שבהפסקת החשמל הקרובה, אין חשש שמים יציפו את משאבת האוויר. נוסף על היותו זול לשימוש, הוא מהווה פיתרון יעיל.

Thumbnail image for ~/he_IL/דגי_נוי/ציוד-לאקווריום/Images/משאבת-אוויר/שסתום-אל-חזור.jpg
Thumbnail image for ~/he_IL/דגי_נוי/ציוד-לאקווריום/Images/משאבת-אוויר/שסתום-אל-חזור-מזכוכית.jpg
שסתום אל חזור מפלסטיק שסתום אל חזור מזכוכית


יש לכם עדיין שאלות שנשארו לא פתורות? מחפשים עזרה מקצועית נוספת?
צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל נושא.


מאמרי הרחבה לנושא זה:
+ בניית אקווריום
+ אקווריום צמחיה
+ תהליכים ביולוגיים בצמחי מים
- תגיות: משאבת+אוויר+לאקווריום, 1510584712, חמצן+לאקווריום, משאבה+טבולה+חמצן+אקווריום, בועות+אוויר+לאקווריום, משאבת+חמצן+12+וולט+לאקווריום, משאבות+אוויר+לאקווריום, משאבת+חמצן+לאקווריום, בועות+אויר+גדולות+באקווריום, jnmi