דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > אקווריום > חלזונות באקווריום

חלזונות באקווריום

חלזונות באקווריום, כאשר הם מעטים, יכולים לעורר עניין ולהעניק מראה טבעי לאקווריום. הבעיה מתחילה כאשר מספרם הולך וגדל. באקווריום ישנם תנאים אופטימאליים לגדילתם וריבויים של החלזונות. החלזונות ניזונים מאצות, מצמחים, מהאוכל שאנו מאכלים בו את הדגים ואף מדגים מתים. החלזונות הינם דו-מיניים המתרבים על ידי הטלת ביצים. חלזונות המצויים בתנאים טובים מסוגלים להתרבות עד לרמה שבה לא תראו את דגי הנוי באקווריום. קצב ההתרבות שלהם הוא מהיר מאוד.

על פניו, מכיוון שרוב האנשים לא קונים מרצון חלזונות ומוסיפים אותם לאקווריום, החלזונות לא אמורים להימצא בו. אך בכל זאת, החלזונות מוצאים את דרכם אל האקווריום שלנו. לרוב, החלזונות מגיעים כשהם דבוקים כביצים על הצמחים שקנינו לאקווריום. לאחר פרק זמן לא גדול, הביצים בוקעות ומשם הדרך להתרבותם קצרה. כמו כן, החלזונות יכולים להגיע אל האקווריום גם דרך חפצים שצירפנו לאקווריום והיו בשימוש באקווריום אחר (לדוגמא-כדים, צמחי פלסטיק, חצץ, אבני אוויר).

ב"מאבק" נגד החלזונות, הדגש הוא על שלב המניעה. ניתן למנוע בקלות יחסית הגעת חלזונות אל האקווריום ע"י חיטוי של הצמחים והחפצים בתמיסת קאלי, וכך לוודא שחלזונות נוספים לא יתווספו לאקווריום.

טיפ הוסיפו אבקת קאלי למיכל מים קטן (בנפח של כמה ליטרים) עד לקבלת צבע ורוד בהיר. השרו את הצמחים והחפצים אותם אתם מעוניינים להוסיף לאקווריום למשך 10 דקות.
במידה שאנו צריכים לעקר חפצים דוממים (בלבד!), ניתן לבצע זאת על ידי שימוש במים חמים. השרה את החפץ במים רותחים למשך כ-10 דקות.
טיפולים אלה ימנעו הגעת חלזונות לאקווריום.

שיטות לטיפול בחלזונות

להקטין את כמויות האוכל

המזון, שבו אנו מאכילים את הדגים הוא מקור הזנה נהדר גם עבור חלזונות. הקטנת כמויות המזון הנכנסות לאקווריום תסייע לנו למזער את כמות החלזונות באקווריום. הנוסחא בטבע היא פשוטה: פחות מזון = פחות התרבות.

טיפ בחן עצמך אם אתה מאכיל יותר מדי את הדגים באקווריום: האכל את הדגים בכמות שאליה אתה והם מורגלים. המתן 3 דקות, האם עדיין יש על קרקעית האקווריום מזון שלא נאכל? אם כן – אתה מאכיל יתר על המידה.

הוספת טורפי חלזונות לאקווריום

בטבע יש לחלזונות טורפים טבעיים אשר מווסטים את כמותם וקצב גדילתם. לעיתים, באקווריום אם לא יהיו לחלזונות טורפים הם יתרבו בקצב מהיר ללא הפרעה מיוחדת.

ישנם מספר זני דגי נוי אשר רואים בחלזונות את מזונם הטבעי. דוגמאות לדגי נוי אלה:

בוטייה ליצן דגים ממשפחת האבו נפחא ציקליד מדי אסיר
בוטייה ליצן דגים ממשפחת האבו נפחא ציקליד מדי אסיר

כימיקלים

כיום ניתן להשיג מגוון רחב של מוצרים אשר מטפלים בבעיה של חלזונות באקווריום. האומנם מוצרים אילו מסירים את החלזונות מהאקווריום ועוצרים את התרבותם אך למוצרים אילו יש תופעות לוואי המזיקות לאקווריום בטווח הקצר.

טרם השימוש במוצרים אלה יש לוודא:

  • רוב המוצרים מצהירים שהם בטוחים לשימוש באקווריום צמחיה. אך עדיין הצמחייה לא נהנית מטיפול זה.
  • חומרים אלה מחסלים את החיידקים הטובים החיים בפילטר. לכן, טיפול זה משפיע על מחזור החנקן.

בתום הטיפול יש לבצע את השלבים הבאים:

  1. להוציא את החלזונות המתים מהאקווריום. שלב זה הוא חשוב ביותר כיוון שהחלזונות המתים יהפכו עד מהרה לאמוניה (ולאחר מכן לנירטריט ולניטראט) ויפרו את האיזון באקווריום.
  2. לבצע החלפות מים מסיביות (בהתאם להוראות היצרן הרשומות על האריזה ואף יותר).
  3. להוסיף פחם לפילטר (למשך זמן של כמה שבועות).
  4. במידה שהאקווריום הוא אקווריום צמחיה, יש להוציא מהאקווריום עלים זקנים ועלים מתים טרם ריקבונם.

טיפ ניתן להקטין את מספר החלזונות באקווריום על-ידי הכנסת חסה למים לפני כיבוי האורות באקווריום. החלזונות רואים בחסה מזון, ולכן הם יגיעו כדי לאכול אותה. בטרם האקווריום יהיה מואר שוב, יש להוציא את עלה החסה ולהיפטר ממנו. בשיטה זו נקטין את כמות החלזונות בכמה עשרות בכל מהלך.

מיני חלזונות נפוצים

חלזונות חרוטיים חלזונות שופריים חלזונות בריכה
חלזונות חרוטיים חלזונות שופריים חלזונות בריכה
חלזונות מנומרים חילזון מריסה חילזון תפוח מוזהב
חלזונות מנומרים חילזון מריסה חילזון תפוח מוזהב

מעוניינים במידע נוסף? נשארו לכם שאלות פתוחות?
צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם.

מאמרי הרחבה למאמר זה:
+ מחזור החנקן באקווריום
+ הקמת אקווריום
+ אצות בבריכת נוי ובאקווריום
- תגיות: חלזונות, חילזון, חילזונות, חילזונים, חלזונת, אקואריום, חלזונות+לאקווריום, החלזונות, חילזון תפוח, אקווריום-חלזונות