דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > אקווריום > תאורה לאקווריום

תאורה לאקווריום

תאורה הינה אחד המרכיבים החשובים ביותר באקווריום. לגופי תאורה באקווריום שני תפקידים בולטים: הארה של פנים האקווריום על מנת להבליט עצמים בולטים בתוכו והאצת תהליך הפקת האנרגיה בצמחים. תיכנון מושכל של מערכת תאורה לאקווריום תורם למראה אקווריום מאוזן ויפה.

ראשי פרקים במאמר זה:
מהו אור?
לומין
טמפרטורה אורית (color temperature)
נצילות אורית (Luminous Efficiancy)
גופי תאורה לאקווריום
רפלקטור

אז עוד לפני שנתחיל להרחיב  בנושא הציוד המותאם לאקווריומים, נבין תחילה –

מהו אור?

אור, או אור נראה הוא קרינה אלקטרומגנטית בעלת אורך גל הנראה לעין, ובמובן רחב יותר- כל קרינה אלקטרומגנטית בטווח שבין התת-אדום לעל-סגול. שלושת המאפיינים העיקריים של האור (ושל כל קרינה אלקטרומגנטית) הם בהירות (או אמפליטודה, משרעת), צבע (או תדירות) וקיטוב (זווית התנודות).

המוח האנושי מפרש את אורכי הגל השונים לצבעים. בני האדם מסוגלים לראות אורכי-גל הנעים בין אדום לסגול. מעבר לאורכי גל אלה  -  לא נבחין בשום צבע. ישנם בעלי חיים המסוגלים לראות אור אולטרה סגול- UV וכדומה. התמונה הבאה מתארת את גלי האור (התמונה באדיבות edubuzz):


אור

בבואנו לבדוק האם נורה מתאימה לנו, עלינו להכיר שלושה מושגי יסוד:

לומין

פירושה של המילה "לומין" בלטינית הוא "אור". שיטה זו מספקת צורת מדידה עבור עוצמת האור שמפיקה הנורה. בעבר, השוו את אור הנורה לעוצמת האור שמפיק נר. לכן, כאשר נקרא שהמנורה מפיקה 10 לומין, משמע שהמנורה יוצרת אור המשתווה לאור הנוצר מעשרה  נרות ביחד.

טמפרטורה אורית (color temperature)

בנוסף לעוצמת האור, ישנו פרמטר חשוב נוסף שעלינו להכיר, וזהו צבעו. פרמטר זה נקבע ע"פ המונח "מעלות קלווין" (או בקיצור K). על האריזה של הנורה יצויין לרוב מה הטמפרטורה  האורית של הנורה.

עלינו להבין שעבור הצמחייה באקווריום, אין הבדל משמעותי הנובע מצבע האור. צבע האור חשוב יותר עבורנו כיוון שצבע האור שהוא מתאים  - יבליט את העצמים באקווריום וכך יגרום לאקווריום להיראות טוב יותר בעיני המתבונן.טיפ
אנו ממליצים לבחור נורות בעלות אור "לבן" (הנע בין 4500K ל-8000K) על מנת להגיע לתוצאות מקסימליות.

נצילות אורית (Luminous Efficiancy)

הנורות שבהן אנו משתמשים כיום משקיעות אנרגיה בייצור אור וחום. מדד זה נועד למדוד את היחס שבין ייצור האור לייצור החום. תפקידנו הוא למצוא מנורה שיודעת להפיק כמה שיותר אור בכמה שפחות צריכת אנרגיה.

לדוגמא, כך נחשב את הניצולת האורית של מנורה: נורת T5 בהספק 54W שמפיקה 5500 לומין. נחלק את הלומין בכמות הWatt שצורכת הנורה. 5500\54 = 101. ז"א שלכל וואט אחד שצורכת הנורה, היא מייצרת 101 לומין. כאשר נשווה נורה זו לאחרת, נדע אם היא יעילה יותר או פחות בניצול החשמל. מטרתנו היא להגיע ליותר לומין לכל watt בודד.

טוב, אחרי שעשינו ישור קו בסיסי לגבי  מהות האור - ניתן להמשיך הלאה לנושאים שמעניינים אותנו – תאורה לאקווריום צמחיה.

גופי תאורה לאקווריום

התאורה הנפוצה לאקווריומים  מורכבת  מ-3  סוגים:

גוף תאורה T5 גוף תאורה T8 גוף תאורה HQI
T5 T8 HQI

בעבר, היו מתקינים באקווריומים בעיקר נורות פלורוסנט מסוג T8. אך עם התפתחות הטכנולוגיה, הגיע לעולם סוג משודרג של נורה – נורת T5. יתרונותיה של נורת ה-T5 הן משמעותיות: יותר אור בפחות צריכת חשמל.

עוצמת האור הנדרשת באקווריום מושפעת מ-

  1. נפח המיכל- ככל שנפח האקווריום הוא גדול יותר, כך נצטרך יותר מנורות במטרה להאיר אותו בכמות מספקת.
  2. יעודו של האקווריום- סוגים שונים של אקווריומים דורשים עוצמות הארה שונות. לדוגמא: אקווריום צמחיה צריך עוצמת הארה גדולה יותר מאשר אקווריום ציקלידים . לכן, שימו לב לכך שבאקווריומים נטולי צמחיה טבעית, האור הוא אך ורק על מנת להבליט עצמים באקווריום. משמע, אם יפה לנו בעין- התאורה משביעת רצון. לעומת זאת, באקווריום צמחיה יש לתת הקפדה יתרה בנושא של עוצמת התאורה. תאורה חלשה מדי, תמנע מהצמחים להתפתח כראוי. תאורה חזקה מדי, תגרום להתפתחות מואצת של אצות. לכן, כמו בכל דבר בטבע, יש למצוא את האיזון.  המושג אקווריום צמחיה נחלק לשני סוגי אקווריומים: High-Tec ו-Low-Tec. אקווריום High-Tec לרוב מותאם לעבוד על הספק של 0.8 וואט לליטר. לעומת זאת, אקווריום Low-Tec מסתפק ב-0.3-0.4 וואט לליטר.
  3. גובה האקווריום- לגובה האקווריום השפעה רבה על עוצמת האור הנדרשת. יש לקחת בחשבון שככל שהאקווריום גבוה יותר, כך פחות אור יגיע אל חלקיו הנמוכים. ההשפעה העיקרית במצב זה תהיה חוסר באנרגיית אור לצמחים הנמוכים באקווריום (לדוגמא - הדשאים).

נורות ה-T5, T8 נמכרות באורכים והספקים שונים. זוהי הטבלה המתארת את הספק הנורה אל מול אורכה:

טבלאת נורות T8:
עוצמת המנורה (Watt) אורך (ס"מ)
14 36.1
15 43.74
20 58.98
25 74.22
30 89.46
40 104.7
40 119.94

טבלאת נורות T5:
עוצמת המנורה (Watt) אורך (ס"מ)
24 54.9
39 84.9
54 114.9

תמיד נשאף להכניס את הנורות הארוכות ביותר לאקווריום מבלי שישאר "שטח מת" ,כלומר- אזור באקווריום שאין מעליו נורה.
לדוגמא, החלטנו שאנו מעוניינים בתאורת T5. רוחב האקווריום שלנו הוא 130 ס"מ. לכן, נבחר בנורת T5 בהספק 54 וואט. במידה ורוחב האקווריום שלנו הוא 260 ס"מ, נציב שתי עמודות של תאורה בהספק 54 וואט כל אחת.טיפ
את התאורה לאקווריום מומלץ להפעיל 6-11 שעות ביממה. פחות  מכך יגרום לחסר אור בצמחים. יותר  מכך יגרום להתפתחות מואצת של אצות.

רפלקטור

נורות T5 מאירות בזווית של 360 מעלות.לכן, לא מעט אור (כ-%50) מאיר את חלקו הפנימי של מכסה  האקווריום. כפי שבוודאי הבנתם בעצמכם אנרגיה זו אינה מנוצלת ויורדת לטמיון.

על מנת למנוע בזבוז  מומלץ להשתמש ברפלקטור. תפקידו של הרפלקטור הוא להחזיר את האור חזרה אל העצם המאיר. ככול שהרפלקטור מחזיר יותר אור, כך הוא נחשב איכותי יותר.

כאמור, הרפלקטורים נבדלים זה מזה עפ"י  יכולת החזרת האור שלהם. ישנם סוגים שונים של רפלקטורים (להלן הם

מסודרים לפי  מידת היעילות שלהם בסדר עולה):

  1. נייר כסף- ניתן להשתמש בנייר כסף על מנת להחזיר את קרני האור של התאורה לאקווריום חזרה. חסרונה של שיטה זו הוא העמידות לטווח ארוך, יתרונה הוא המחיר.
  2. רפלקטור ייעודי לאקווריומים- שיטה זו הינה יעילה בהחזרת קרני האור חזרה לאקווריום. חסרונה הוא המחיר.
  3. מראה- שיטה זו היא היעילה ביותר בהחזרת האור התאורה לאקווריום. היתרון שבשימוש בשיטה זו הוא העמידות לאורך שנים. החיסרון הוא המשקל הרב יחסית של הזכוכית (מה שמצריך מכסה עמיד המסוגל לשאת את הזכוכית).

נייר אלומיניום רפלקטור מראה
נייר כסף רפלקטור מראה

מעוניינים במידע נוסף? נשארו לכם שאלות פתוחות?
צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם.

לאן ממשיכים מכאן:
+ הקמת אקווריום
+ צמחים לאקווריום
+ אצות באקווריום ובריכת הנוי
- תגיות: לומין, תאורה, רפלקטור, תאורה+לאקווריום, לומינים, רפלקטורים, איך+מתאימים+תאורה+לאקווריום, אקווריום, מנורת t5 לאקווריום, www..dicus.co.il/articles