דיסקוס הגליל- דגי נוי, בריכות נוי, אקווריומיםראשי > בריכות נוי > אצות בבריכות נוי ובאקווריום

אצות

האצות הינן יצורים פרה-היסטוריים אשר הופיעו בכדור הארץ כבר לפני 3 מיליארד שנים. ישנן אצות בצבעים שונים (חום, אדום, ירוק ועוד) ובצורות שונות (אצות מרחפות, תלויות דופן ועוד). האצות נבדלות מצמחי המים בכך שהן אינן מפתחות מערכת שורשים.

ה"אצה" היא הגדרה לקבוצה רחבה של חיים. בדומה לצמחים, המשותף לכל סוגי האצות הוא יכולתן המיוחדת לבצע פוטוסינתזה. האצות הינן היצרן היעיל ביותר של חמצן בכדור-הארץ. רוב רובו של החמצן אותו היצורים החיים בכדור-הארץ נושמים מיוצר על ידי האצות.

אצות בבריכת הנוי והאקווריום

בריכת הנוי בפרט והאקווריום בכלל הינם משכנם הקבוע של האצות. זיכרו שבכל מקום אשר יהיו בו מים ואור בכמויות מספיקות, יהיו אצות בדרך הטבע. עיקור האקווריום לחלוטין מאצות הינו משימה בלתי אפשרית.

כאשר אנו ניגשים לטפל בבעיית אצות באקווריום או בבריכת הנוי עלינו לזכור שהדגש הוא במניעה. כאשר האצות עברו את שלב ה"התפרצות", תיקון המצב מצריך התערבות אגרסיבית הרבה יותר מאשר בתהליך המניעה. שמירה על כללי תחזוקה תקינים, תוביל למניעת התפרצות אצות.

אצות בבריכת הנוי, בכמויות מתאימות, מעניקות לבריכת הנוי מראה טבעי ויפה. האפשרות היחידה לתחזק בריכת נוי ללא אצות בכלל היא בעזרת כלור (אך יש לזכור, בריכות עם כלור אינן יכולות להכיל צמחי מים ודגה).

האצות וצמחי המים מתחרים על אותם המשאבים. כאשר הצמחייה תהיה בתנופת התפתחות, האצות תהיינה בדעיכה. אך, כאשר לצמחים יהיו קשיים בגדילה האצות ינצלו זאת מיד ויתפתחו בקצב מואץ. על מנת למנוע התפתחות האצות, יש צורך לשתול כמות מספקת של צמחים אשר יהווה מתחרים חזקים ואף יגברו בתחרות על המשאבים (אור, חומרי הזנה וכו...).

לאצות באקווריום ובבריכת הנוי ישנן השפעות רבות גם מעבר לפגיעה במראה האסתטי. רוב רובם של האצות מזיקות לצמחיה. הפגיעה בצמחיה מתבצעת לרוב ע"י הקטנת כמות האור הנכנס לבריכה\אקווריום וכך הפחתת תהליך פוטוסינתזה של הצמחים.

מגדיר אצות

כאמור, ישנם עשרות סוגי אצות הרלוונטיים לבריכות הנוי ולאקווריומים. כל סוג אצות דורש התייחסות מיוחדת על-מנת למגר את התופעה. השלב הראשון בתהליך הטיפול הוא זיהוי סוג האצה. ע"י זיהוי מדוייק של סוג האצה, נתאים טיפול המתאים לאצה זו.


 Blue-green algae
Brown algae
 מים ירוקים - Green water Spot algae
Fuzz algae
Thread algae
אצה חוטית - Hair algae
Beard algae
Staghorn algae
אצת מברשת - Brush algae

נמליץ לכם ליצור עימנו קשר בכדי לקבל את הייעוץ המדויק המתאים לכם. באמצעותינו תשיגו תוצאה כפולה:

  1. לטווח הקצר- לגרום לבעית האצות להיעלם והאקווריום\הבריכה לחזור ולהיראות טוב כבתחילה.
  2. לטווח הארוך- לזהות ולתקן את הגורמים שהביאו להתפתחות מואצת של אצות. כך, נמנע הישנות המקרים בעתיד.

פעולות עזרה ראשונה

עד לבירור מקור התקלה שהביאה להתפרצות האצות, יש לנקוט צעדים אשר יאטו את התפתחותן:

  1. הקטנת כמות המזון בכל האכלה- להקטין למינימום את כמות המזון לדגי הנוי.
  2. לנקות את הבריכה משיירי מזון, עלים שנפלו למים וצמחי מים שנרקבו.
  3. לבצע החלפת מים של 30 אחוז ממי האקווריום\הבריכה. יש להשתמש באנטי כלור.
  4. להקטין את כמות האור (אור השמש או תאורה לאקווריום).
  5. במידה ואין לכם מנורת UV- מומלץ לרכוש. במידה ומנורת ה-UV שברשותכם עבדה יותר משנה וחצי-יש להחליף מנורה. לחץ למידע נוסף אודות מנורת UV.
  6. לעצור לחלוטין את כל תהליך הדישון של הבריכה (במידה שיש). הדשן מהווה חומר הזנה חשוב לאצות, ולכן, יש להפסיק לספק אותו עד לאיזון הבריכה. וכמו כן, יש לוודא שדשנים המפוזרים בגינה לא מגיעים למי הבריכה (לדוגמא, תוך כדי השקיית הדשא).


נשארו לכם עדיין שאלות שנשארו לא פתורות? מחפשים עזרה מקצועית נוספת?
צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל נושא.

מאמרי קשורים לנושא זה:
+ תהליכים ביולוגיים בצמחים
+ תאורה לאקווריום
+ עגלסת הנחלים
+ צמחי מים
- תגיות: אצות, אצה, אצה-הגדרה, algae, 1511179517, 1510584712, ירוקת, ירוקת+בבריכה+דגים, אצות+בבריכה, סוגי+אצות+באקווריום